A A A

Jedno wśród tysiąca zdjęć

PC Format 12/2007
Każdy posiadacz aparatu cyfrowego, wcześniej czy później, gromadzi na dysku swojego komputera tysiące zdjęć. Jak wśród nich odnaleźć potrzebną fotografię jakiejś osoby, miejsca, uroczystości? Windows Vista jest wyposażony w bardzo pomocne w tym celu narzędzie program Galeria fotografii.

Wbudowana w Windows Vista aplikacja o nazwie Galeria fotografii nie tylko umożliwia łatwe zarządzanie zgromadzonymi na dysku zdjęciami, ale także pozwala oznaczyć je specjalnymi identyfikatorami, niezależnymi od faktycznej nazwy pliku czy innych parametrów zdjęcia. Wystarczy, że odpowiednio oznaczysz zdjęcie (a jest to znacznie łatwiejsze niż np. ręczna zmiana nazwy pliku albo umieszczanie fotografii w odpowiednio nazwanych folderach), a będziesz mógł je później szybko odnaleźć, posługując się odpowiednimi słowami kluczowymi. Zresztą funkcje wyszukiwawcze to nie wszystko, co oferuje Galeria fotografii w Windows Vista. Za pomocą tego programu nie tylko możesz zarządzać zbiorami zdjęć pobieranymi z aparatu cyfrowego i innych źródeł, ale także w prosty sposób je retuszować czy udostępniać znajomym. Proponujemy, byś poznał to narzędzie, wykonując z nami krok po kroku konkretne działania.

Podstawowe funkcje programu Galeria fotografii

Głównym problemem, z jakim borykają się użytkownicy coraz większych zbiorów zdjęć, jest szybkie wyszukanie odpowiednich fotografii i w ogóle orientowanie się w ich bazie. Prezentujemy możliwości programu Galeria fotografii systemu Windows Vista, które pomogą uporządkować nawet bardzo rozbudowane archiwa zdjęć.

Importowanie zdjęć


Jeżeli przeglądasz zawartość np. zewnętrznego dysku lub pamięci flash podłączonej do złącza USB w komputerze, możesz importować zdjęcia do Galerii fotografii Windows Vista bezpośrednio z okna Eksploratora. W oknie Eksploratora Windows kliknij dwukrotnie plik jednego ze zdjęć w wybranym folderze lub zaznacz miniaturę fotografii i na pasku narzędziowym okna Eksploratora kliknij przycisk Podgląd.


W oknie podglądu zdjęcia kliknij przycisk Importuj do galerii. Rozpocznie się wyszukiwanie plików zdjęć znalezionych na podłączonym do peceta dysku USB lub umieszczonej w czytniku karcie flash z aparatu cyfrowego.


Po chwili zobaczysz okno Importowanie obrazów i wideo, w którym, w polu Znakuj te obrazy możesz wpisać oznakowanie dla zaimportowanych zdjęć. Ma to jednak sens tylko wtedy, gdy zdjęcia mają jakąś cechę wspólną (np. wszystkie pochodzą z jednej imprezy albo ilustrują jedno zdarzenie, osobę itp.). Znakowanie zdjęć najlepiej pozostawić na później. Tymczasem warto ustawić opcje importowania. Kliknij w tym celu widoczny w oknie odsyłacz Opcje.


W wyświetlonym oknie Ustawienia importowania domyślnie aktywną pozycją na liście Ustawienia dla jest Aparaty fotograficzne. Z listy Importuj do możesz wybrać docelowy folder importowania – w jego odnalezieniu pomoże przycisk Przeglądaj – ale proponujemy pozostawić domyślne zaznaczenie Obrazy, o ile tylko na dysku systemowym masz wystarczającą ilość miejsca.


Na liście Nazwa folderu możesz pozostawić domyślne ustawienie Data zaimportowania + oznakowanie, jednak znacznie lepszym pomysłem jest wybór z listy pozycji Data wykonania + oznakowanie. Każdy aparat cyfrowy, zapisując plik zdjęcia na pamięci flash, zapisuje także wiele innych parametrów fotografii, m.in. datę jej wykonania. Opierając się na dacie faktycznego wykonania zdjęcia, będzie łatwiej niż na podstawie daty jego zaimportowania do Galerii fotografii ułożyć zdjęcia chronologicznie. Z listy Nazwa pliku wybierz opcję Oryginalna nazwa pliku (znakowaniem poszczególnych fotografii zajmiemy się już po ich zaimportowaniu do Galerii). Pola widoczne pod napisem Inne opcje pozostaw bez zmian i kliknij przycisk OK.


Zobaczysz okno dialogowe z komunikatem informującym o konieczności ponownego uruchomienia importu. Kliknij OK. W oknie Importowanie obrazów i wideo kliknij Importuj. Po chwili zobaczysz okno z ostatnio zaimportowanymi zdjęciami.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto