A A A

Kwantowy dysk - przyszłość komputerów?

16 stycznia 2015, 07:20
Coraz więcej wskazuje na to, że za kilka lat będziemy mogli korzystać z kwantowych dysków twardych.
 Kwantowy dysk - przyszłość komputerów?

Zespół fizyków z Australian National University (ANU) i University of Otago w Nowej Zelandii dokonał prawdziwego przełomu w przechowywaniu danych w krysztale europu. Tym razem udało się to przez 6 godzin, co jest wynikiem 100 razy lepszym od dotychczasowego osiągnięcia.

- Mamy nadzieję, że niebawem będzie można przesyłać informacje kwantowe między dwoma dowolnymi punktami na świecie. Stany kwantowe są delikatne i zazwyczaj istnieją tylko przez milisekundy. Stworzona przez nas technika pozwala na długotrwałe przechowywanie danych - powiedziała Manjin Zhong, autorka badań.

Używając laserów kwantowych, fizycy zapisali dane w krysztale europu, który następnie poddano działaniu stałego i zmiennego pola magnetycznego. Proces ten utrwalił zapisane dane.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
19 stycznia 2015, 22:39
Jakoś nie bardzo. To nie jest kwestia nowoczesności, a zastosowania materiałów. Jakoś SSD nie są bardziej awaryjne od HDD. Wiele innych urządzeń również. Co do samego newsa to ilość informacji zawartych w nim mnie powala. :E
avatar
~Anonim
18 stycznia 2015, 12:43
Witam! Ciekawe, jak będzie sprawa wyglądała z awaryjnością tych dysków kwantowych w stosunku do obecnych dysków HDD/SSD?:oczy: Przeważnie (choć nie w każdym przypadku) jest tak, że im coś bardziej nowoczesne, tym bardziej awaryjne.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto