A A A

W 2021 wiele witryn przestanie działać na starym Androidzie?

9 listopada 2020, 15:00
Właścicieli starych telefonów ma wkrótce czekać niemiła niespodzianka.
 W 2021 wiele witryn przestanie działać na starym Androidzie?

Koniec wsparcia

Zajmujący się dostarczaniem certyfikatów TLS urząd certyfikacji Let’s Encrypt zapowiedział zakończenie wsparcia dla starszych wersji Androida. Oznacza to, że kolejne aktualizacje protokołu HTTPS sprawią wkrótce, że wiele stron internetowych zwyczajnie może (choć nie musi) przestać działać na starszych telefonach z Androidem. Na pewno natomiast nawiązywanie połączenie nie będzie już w pełni bezpieczne.

 

Alternatywa

Ograniczenia dotyczą urządzeń z zainstalowaną edycją systemu starszą niż 7.1.1. Problem jest o tyle istotny, że Let’s Encrypt dostarcza certyfikaty dla ok. 30% domen internetowych. Jedynym rozwiązaniem tymczasowym będzie przerzucenie się na Firefoksa, który jako bliski partner Let’s Encrypt nadal ma umożliwiać korzystanie z certyfikatów użytkownikom Androida w wersji co najmniej 5.0.

 

Problem może być powszechny

Jak pokazują statystyki, problem dotyczy sporej grupy użytkowników. Praktycznie co trzeci telefon z Androidem ma zbyt starą wersję systemu, by korzystać z certyfikatu bez konieczności instalowania Firefoksa. Z kłopotami muszą liczyć się przede wszystkim właściciele modeli budżetowych, oferujących najczęściej dość krótki czas wsparcia.

fot. Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto