A A A

Androidowa klawiatura Braille'a

15 kwietnia 2020, 07:50
Narzędzie opracowane przez koncern Google pomaga korzystać ze smartfonów osobom niewidomym.
Androidowa klawiatura Braille'a

Narzędzie TalkBack wzbogaciło się o klawiaturę brajlowską.

TalkBack jest czytnikiem ekranu, który ułatwia posługiwanie się smartfonem osobom niewidomym i niedowidzącym. Dotychczas użytkownik miał do dyspozycji funkcje takie jak odczytywanie tekstu pojawiającego się na wyświetlaczu. Dodany właśnie moduł pozwala wpisywać tekst bez konieczności podłączania fizycznej klawiatury brajlowskiej.

Aby skorzystać z wirtualnej klawiatury, należy naciskać ekran smartfona w 6 punktach; ich kombinacje odpowiadają znakom alfabetu Braille'a. Przykładowo naciśnięcie punktu numer 1 spowoduje wpisanie litery „A", natomiast równoczesne naciśnięcie punktów numer 1 i 2 skutkuje wprowadzeniem znaku „B".

Klawiatura brajlowska pozwala posługiwać się gestami, dzięki którym usuwa się wpisane znaki, przechodzi do kolejnego wiersza itp.

 

Włącz wirtualną klawiaturę

Nowy moduł w zestawie TalkBack działa na telefonach z Androidem 5.0 lub nowszym.

Aby uaktywnić klawiaturę, należy otworzyć aplet Ustawienia i wydać komendę Ułatwienia dostępu | TalkBack | Ustawienia | Klawiatura brajlowska. Następnie trzeba wskazać opcję Kliknij, by skonfigurować | Ustawienia i włączyć funkcję Klawiatura brajlowska TalkBack.

fot. Google


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto