A A A

Armia amerykańska inwestuje w naddźwiękowy samolot pasażerski

27 stycznia 2022, 16:00
Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych chcą przyspieszenia prac nad komercyjnym pojazdem powietrznym Overture.
Armia amerykańska inwestuje w naddźwiękowy samolot pasażerski

Boom Supersonic będzie produkować naddźwiękowy samolot

Armia amerykańska zainteresowała się komercyjnymi lotami naddźwiękowymi. Do rozwoju pomysłu wybrało firmę Boom Supersonic z Kolorado, która dostała na ten cel 60 milionów dolarów.

Kontrakt Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych i firmy Boom obejmuje okres trzyletnich prac badawczo-rozwojowych nad samolotem Overture. Jako miejsce pierwszego zakładu produkcyjnego firma wybrała międzynarodowe lotnisko Piedmont Triad w Greensboro w Karolinie Północnej. Wytwarzanie samolotów naddźwiękowych ma ruszyć w 2024 roku, pierwszy pojazd Overture pojawi się rok później. Przewóz pasażerów planowany jest od roku 2029.

 

Program innowacji w wojsku

Armia USA prowadzi program AFWERX, który ma wspierać innowacje i rozwój komercyjnych technologii. Firma Boom dostała dofinansowanie w ramach funduszu o nazwie Strategic Funding Growth (lub STRATFI).

Overture ma przewozić od 65 do 88 pasażerów z prędkością poddźwiękową nad lądem i naddźwiękową nad wodą – dwa razy szybciej niż obecne samoloty komercyjne. Pojazd ma korzystać całkowicie ze „zrównoważonych" paliw lotniczych.

Do zrealizowania pomysłu Boom musi pozyskać inwestorów prywatnych, którzy wyłożą ogromne środki na rozwój lotów naddźwiękowych. Firma szacuje, że wyprodukowanie samolotu Overture ma kosztować 6–8 miliardów dolarów.

fot. YouTube/Boom Supersonic

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto