A A A

Australia zablokuje strony ekstremistów

27 sierpnia 2019, 14:10
Władze Australii zamierzają wyłączać domeny internetowe hostujące materiały publikowane przez terrorystów.
Australia zablokuje strony ekstremistów

W czasie zdarzeń kryzysowych i ataków terrorystycznych w Australii będą blokowane domeny, w których hostuje się ekstremistyczne treści – poinformował premier Związku Australijskiego, Scott Morrison.

„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pozbawić terrorystów możliwości gloryfikowania ich zbrodni" – oświadczył Morrison w niedzielę, podczas szczytu G7 w Biarritz (Francja). Do życia powołane zostanie całodobowe centrum koordynacji kryzysowej. Jego zadaniem będzie m.in. monitorowanie Internetu w celu wychwytywania treści zawierających sceny przemocy bądź materiały zamieszczone przez terrorystów.

Scott Morrison zapowiedział, że rząd przedstawi zasady blokowania domen hostujących takie materiały. Określone zostaną zarówno treści, które należy cenzurować, jak i procedury szybkiego blokowania dostępu do stron podczas zdarzeń kryzysowych.

Australia i Nowa Zelandia zwiększyły nadzór nad stronami internetowymi i platformami społecznościowymi po masakrze w Christchurch. W połowie marca bieżącego roku w wyniku dwóch ataków na meczety w Nowej Zelandii zginęło 51 osób.

Sprawca zamachów, 28-letni Australijczyk Brenton Tarrant, transmitował przebieg zdarzeń na żywo za pośrednictwem Facebooka.

Morrison liczy na to, że potentaci internetowi (tacy jak Facebook, YouTube, Amazon, Instagram, Microsoft i Twitter), a także operatorzy telekomunikacyjni podadzą do końca września szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób będą wykonywać zalecenia blokady treści wskazanych przez centrum koordynacji kryzysowej. Rząd nie wyjaśnił na razie, jakie sankcje byłyby stosowane, gdyby platformy cyfrowe nie spełniły tych oczekiwań.

Na liście adresów, które będą odcinane od Internetu w sytuacjach kryzysowych znajdą się także platformy hostujące treści niezwiązane bezpośrednio z terroryzmem, ale zawierające wszelkie sceny przemocy: morderstwo, usiłowanie zabójstwa, gwałty, tortury lub porwania.

Pod uwagę brane jest również ustawodawstwo wymuszające na platformach cyfrowych poprawę kontroli zamieszczanych treści.

fot. Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto