A A A

Birdwatch: Twitter walczy z dezinformacją

26 stycznia 2021, 07:50
W USA rozpoczynają się testy społecznościowego mechanizmu zwalczania fake newsów.
Birdwatch: Twitter walczy z dezinformacją

Oznacz fałszywkę

Birdwatch jest nową funkcją Twittera służącą do zwalczania dezinformacji. Użytkownicy platformy będą mogli dzięki niej oznaczać tweety, które uznają za wprowadzające w błąd.

 

Start na małą skalę

Narzędzie jest obecnie testowane przez tysiąc osób korzystających z Twittera w Stanach Zjednoczonych. Do wpisu oznaczonego jako nieprawdziwy można dodawać własne komentarze wraz z odesłaniem do informacji źródłowych.

Obecnie notatki sporządzone przez uczestników programu pilotażowego nie są pokazywane na platformie Twitter; nie mają też wpływu na to, jakie treści są polecane automatycznie przez serwis. Z komentarzami można się zapoznać po zalogowaniu się na stronie programu Birdwatch. Osobom biorącym udział w testach wolno oceniać uwagi zgłoszone przez innych uczestników programu.

Informacje przekazane testerów zostaną udostępnione w postaci plików TSV. Poza tym Twitter przedstawi na platformie GitHub algorytmy, które są wykorzystywane w programie Birdwatch (takie jak system oceny wiarygodności zgłaszanych uwag oraz mechanizm pozwalający ustalić, czy wiadomości są prawdziwe, czy też nie).

Jeżeli wynik testów zostanie uznany za zadowalający, notatki będą pokazywane na głównej stronie Twittera. Jak utrzymują administratorzy serwisu, dotychczas przeprowadzono ponad 100 wywiadów z użytkownikami Twittera ze wszystkich stron sceny politycznej; udzielili oni poparcia funkcji Birdwatch.

fot. Twitter, Gerd Altmann – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto