A A A

Canon EOS 60Da - patrząc na gwiazdy

3 kwietnia 2012, 10:23
Canon EOS 60Da - patrząc na gwiazdy

Canon rozszerzył serię EOS prezentując model EOS 60Da – lustrzankę cyfrową (DSLR) wysokiej rozdzielczości przeznaczoną do astrofotografii.

Producent zapewnia, że EOS 60Da nadaje się idealnie do fotografowania takich zjawisk astronomicznych, jak mgławice rozpraszające, które stanowią ulubiony obiekt astrofotografów ze względu na charakterystyczny czerwony kolor spowodowany jonizacją wodoru. W standardowej lustrzance cyfrowej filtr podczerwieni (IR) ogranicza ilość światła Hα docierającego do matrycy aparatu, tłumiąc sygnały czerwieni w celu wyeliminowania niepożądanych barwnych artefaktów na końcowym obrazie. Aparat EOS 60Da oferuje natomiast nowy, zmodyfikowany filtr, który przepuszcza trzykrotnie więcej światła Hα, niż w modelu EOS 60D, a także 18-megapikselową matrycę CMOS, procesor DIGIC 4 oraz duży zakres czułości ISO, co pozwala robić ostre, wyraźne zdjęcia zabarwionych na czerwono mgławic emisyjnych.

EOS 60Da został wyposażony w 18-megapikselowa matrycę APS-C CMOS współpracującą z 14-bitowym procesorem DIGIC. Zaawansowana obróbka sygnałów przy wysokich czułościach ISO (do 6400, z możliwością rozszerzenia do 12 800) ma zagwarantować niski poziom szumów, co ograniczy potrzebę dłuższej ekspozycji i korzystania z uchwytów do śledzenia gwiazd.

Wykorzystując zaawansowaną ergonomikę aparatu EOS 60D, model EOS 60Da zaprojektowano tak, aby dobrze leżał w ręce i zapewniał duże możliwości konfiguracji. Zakrzywiona obudowa cechuje się wygodnym układem przycisków, przy czym często używane elementy sterujące zgrupowano w celu zapewnienia łatwego dostępu. Można je łatwo regulować i przypisywać im funkcje zgodnie z potrzebami użytkownika, a górny, podświetlany ekran LCD umożliwia regulowanie parametrów obrazu podczas robienia zdjęcia. Specjalny przycisk Quick Control zapewnia też dostęp do wszystkich ustawień aparatu w trakcie fotografowania.

EOS 60Da jest również wyposażony w panoramiczny, ekran LCD o zmiennym kącie i przekątnej 7,7 cm (3,0”) z podglądem na żywo, który przydaje się do komponowania zdjęć podczas korzystania ze statywu. Obrotowy ekran o zmiennym kącie zapewnia elastyczność, a tryb podglądu na żywo — komfort obsługi, umożliwiając precyzyjne dostrajanie kompozycji i ustawień aparatu. Wysoka rozdzielczość ekranu LCD (1040 tys. punktów) zapewnia wystarczającą szczegółowość obrazu, dzięki czemu użytkownicy mogą komfortowo kadrować i przeglądać ujęcia.

Dodatkowo aparat EOS 60Da jest kompatybilny z opcjonalnym kontrolerem zdalnym TC-80N3 – programowalnym wyzwalaczem migawki, który umożliwia regulowanie ustawień bez zakłócania pozycji aparatu. TC-80N3 umożliwia zdalne robienie zdjęć w dowolnie wybranych interwałach lub stosowanie długich ekspozycji, więc nadaje się do poklatkowego filmowania nocnego nieba. Dołączony zasilacz ACK-E6 pozwala na fotografowanie z wykorzystaniem prądu z sieci energetycznej — co przydaje się w przypadku długich ekspozycji — a oprogramowanie EOS Utility umożliwia użytkownikom zmianę ustawień lub oglądanie wykadrowanego obrazu na komputerze PC lub Mac podłączonym do gniazda USB.

Jako część systemu EOS, aparat EOS 60Da jest również zgodny z najszerszą gamą wymiennych obiektywów o ogniskowych od 8 do 800 mm.

EOS 60Da – kluczowe funkcje:

• Zwiększona czułość na światło podczerwone

• 18-megapikselowa matryca APS-C CMOS

• Obrotowy ekran o zmiennym kącie 3:2 Clear View; przekątna 7,7 cm (3,0”)

• Czułość ISO 100-6400 (z możliwością rozszerzenia do ISO 12 800)

• Filmowanie poklatkowe za pomocą oprogramowania EOS Utility lub opcjonalnego kontrolera zdalnego TC-80N3


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto