A A A

Chińska dezinformacja na Facebooku

5 grudnia 2021, 09:10
Na platformie odkryto setki kont rozpowszechniających fałszywe informacje.
Chińska dezinformacja na Facebooku

Biolog czy oszust?

Koncern Meta usunął z Facebooka ponad 500 kont należących do chińskiej sieci dezinformacyjnej. Osoby prowadzące je zamieszczały w serwisie relacje, które promowały tezy „Wilsona Edwardsa", przedstawianego jako szwajcarski biolog. Rzekomy naukowiec miał twierdzić, że Stany Zjednoczone wywierają naciski na specjalistów z WHO, którzy badają pochodzenie wirusa SARS-Cov-19, aby ci ogłosili, że został jest efektem pracy chińskich ośrodkó naukowych.

Państwowe media w Chinach, w tym CGTN, „Shanghai Daily" i „Global Times" podchwyciły tezy Edwardsa i szeroko je rozpowszechniały. Szwajcarska ambasada w Waszyngtonie stwierdziła jednak, że istnienie biologa jest bardzo wątpliwe. Jego konto na Facebooku powstało zaledwie dwa tygodnie przed opublikowaniem pierwszej wiadomości i było na nim tylko trzech znajomych.

Z raportu Mety wynika, że kampania przyniosła mizerne efekty. Skierowana była głównie do anglojęzycznych użytkowników w USA i Wielkiej Brytanii oraz chińskojęzycznych na Tajwanie, w Hongkongu i Tybecie.

Aktywność rzekomego biologa zauważono także na Twitterze. Tam również starał się przekonywać odbiorców, że Stany Zjednoczone naciskają na WHO, aby ta stwierdziła, że Chiny odpowiadają za powstanie koronawirusa i epidemii COVID-19.

fot. Meta/Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto