A A A

Coraz bliżej sztucznej inteligencji

9 czerwca 2014, 07:10
Kolejny ważny krok w drodze do stworzenia sztucznej inteligencji - podczas eksperymentu w Uniwersytecie w Reading, komputerowi udało się przekonać ludzi, że jest 13-letnim chłopcem.
Coraz bliżej sztucznej inteligencji

Test Turinga polega na zbadaniu czy osoba, z którą konwersują sędziowie jest człowiekiem. Teraz, po raz pierwszy w historii, sztuczna inteligencja udająca 13-latka przekonała 33 proc. sędziów, że jest zwykłym nastolatkiem.

Organizatorem ostatniego eksperymentu był Uniwersytet w Reading i został on przeprowadzony w siedzibie Towarzystwa Królewskiego. Komputer podający się za 13-letniego chłopca - Eugene'a Goostmana - uzyskał wynik na poziomie 33 proc., wystarczający do stworzenia złudzenia rozmowy z prawdziwym człowiekiem. Twórcy niezwykłej maszyny to Rosjanin Władimir Wesłow i Ukrainiec Jewgienij Demczenko.

Eksperyment przeprowadzono w ubiegłą sobotę, 7 czerwca, w 60. rocznicę śmierci Alana Turinga. Ten brytyjski matematyk w 1950 r. ubiegłego wieku stworzył specjalny test, w którym ludzie zwani sędziami, prowadzą rozmowę z komputerem. Jeśli przynajmniej 30 proc. z nich stwierdzi, że rozmówca jest człowiekiem, test uznaje się za zaliczony.

Od razu po ogłoszeniu informacji, pojawiły się zarzuty, że nie jest to pierwszy raz, gdy komputer zdał test Turinga. Nigdy dotąd jednak nie udało się stworzyć maszyny, która nie znając tematów ani pytań rozmowy, tak dokładnie symulowałaby ludzką naturę.

- W prawdziwym teście Turinga nie ustala się pytań ani tematów. W poprzednich "zdanych testach" wyraźnie nagięto zasady. Dopiero teraz można mówić o uczciwym zaliczeniem testu - powiedział Kevin Warwick z Uniwersytetu w Reading.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto