A A A

Cray X-MP/48

13 maja 2021, 09:00
Tym razem wspominamy wieloprocesorowy superkomputer zaprojektowany w firmie Cray Research.
Cray X-MP/48

W 1982 powstał wieloprocesorowy superkomputer Cray X-MP/48, do roku 1985 dzierżący tytuł najszybszego komputera w historii. Rekordzista kosztował około 15 milionów dolarów.

W zamian za tę sumę dostawało się maszynę w charakterystycznej obudowie, z maksymalnie czterema 64-bitowymi procesorami taktowanymi zegarem o częstotliwości 105–117 MHz i 128 MB pamięci RAM. Później można było ją rozszerzyć aż do oszałamiającego w ubiegłym wieku rozmiaru 2 GB.

Za pamięć masową służyły maksymalnie 32 dyski twarde. Nie były one wliczone w cenę zestawu. Ważący około 5 ton i mający rozmiary solidnej szafy Cray X-MP/48 osiągał wydajność rzędu 235 megaflopsów, choć w 1986 roku po rozmaitych ulepszeniach zdołano wycisnąć z niego aż 713 megaflopsów.

W niecałe 40 lat później taką samą mocą obliczeniową dysponują... smartfony. – i to wcale nie te najdroższe.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto