A A A

Cyberprzestępcy szpiegują ukraiński rząd

20 lipca 2018, 12:00
Analitycy zagrożeń z firmy ESET odkryli trzy rodzaje złośliwego oprogramowania o nazwach: Quasar, Sobaken i Vermin, które wykorzystano do szpiegowania pracowników ukraińskich instytucji rządowych oraz kradzieży z ich komputerów poufnych danych.
Cyberprzestępcy szpiegują ukraiński rząd

To kolejny już atak wymierzony w Ukrainę. Cyberprzestępcy, odpowiedzialni za najnowszą operację szpiegującą ukraińskie instytucje, byli obserwowani przez ESET od połowy 2017 roku. Jednak dopiero na początku tego roku ich działalność została ujawniona przez ekspertów. Najnowsze analizy przeprowadzone przez badaczy z ESET dowodzą, że cyberprzestępcy nie zamierzają zaprzestać infiltrowania ukraińskich instytucji publicznych. Udoskonalają przy tym metody ataków szpiegujących, wykorzystując do tego narzędzia do zdalnej kontroli (RAT - Remote Access Trojan), wykonujące ich polecenia. Eksperci odkryli trzy różne typy takiego złośliwego oprogramowania: Quasar, Sobaken i Vermin. Były one wykorzystywane przez cyberprzestępców przeciwko różnym instytucjom jednocześnie. Na czym polegała wspomniana operacja szpiegowska wykorzystująca udoskonalone rodzaje wirusów?

- Cyberprzestępcy szkodliwe oprogramowanie wysyłają w wiadomościach e-mail w postaci zainfekowanego załącznika. Tytuł jednej z wiadomości sugerował, że w środku znajduje się dyrektywa dotycząca zapewnienia bezpieczeństwa personelowi wojskowemu armii ukraińskiej i członkom ich rodzin. Po otwarciu załączonego pliku, który tylko wydawał się być dokumentem pakietu Office, aktywowało się złośliwe oprogramowanie. Tworzyło ono nowy folder o nazwie: Adobe, Intel lub Microsoft. Następnie zapisywało w nim plik, który umożliwiał zdalne realizowanie poleceń hakera. Zagrożenie na komendę twórcy monitorowało naciśnięcia klawiszy, włączało nagrywanie dźwięku z mikrofonu, przesyłało wskazane pliki we wskazane miejsce sieci, czy robiło zrzut ekranu - wyjaśnia Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń w ESET.

Cyberprzestępcy, zaprogramowali zagrożenie w taki sposób, aby było aktywne tylko na komputerach z zainstalowaną rosyjską lub ukraińską klawiaturą oraz z adresem IP znajdującym się na terenie tych dwóch krajów. Zagrożenia Quasar, Sobaken i Vermin miały się nie uruchamiać na komputerach, których głównym celem była automatyczna analiza złośliwego oprogramowanie. Nie jest wiadome, ile dokumentów z komputerów przedstawicieli ukraińskiego rządu wykradziono w ramach tej operacji szpiegowskiej. Brak też informacji kto stał za atakiem.

Ukraina regularnie atakowana przez cyberprzestępców

Jak podkreśla Kamil Sadkowski z ESET, Ukraina w ostatnich latach boryka się ze zwiększoną liczbą ataków skierowanych na instytucje rządowe, finansowe, czy sektor przemysłowy. Wystarczy przypomnieć atak BlackEnergy, który pozbawił prądu setek tysięcy obywateli Ukrainy, operację Potao Express, podczas której hakerzy wykradli wrażliwe dane poprzez specjalnie spreparowaną wersję programu szyfrującego TrueCrypt, czy operację Groundbait, której celem było szpiegowanie m.in. ukraińskich separatystów i kradzież ich danych. Jak wskazuje Jarosław Mackiewicz, kierownik zespołu ds. audytów IT w firmie DAGMA, punktem wyjścia do zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa instytucji rządowych, firm i organizacji kluczowych dla gospodarki danego kraju z tzw. infrastruktury krytycznej, jest przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa IT oraz testów socjotechnicznych dla pracowników. - Takie połączenie może zapobiec rozbudowanym cyberatakom, podobnym do tych na Ukrainie - wyjaśnia Mackiewicz.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto