A A A

Domniemany członek gangu ransomware REvil został aresztowany w Polsce

9 listopada 2021, 08:00
Ukraińskiego hakera czeka ekstradycja do Stanów Zjednoczonych i proces sądowy.
Domniemany członek gangu ransomware REvil został aresztowany w Polsce

145 lat więzienia

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych poinformował o aresztowaniu i oskarżeniu domniemanego członka grupy hakerskiej REvil, jednej z najgłośniejszych i najbardziej niebezpiecznych grup cyberprzestępców na świecie.

Według sądowych akt 22-letniemu obywatelowi Ukrainy Jarosławowi Wasińskiemu, oskarżonemu o przeprowadzanie ataków ransomware w lipcu 2021 r. na międzynarodową firmę Kasey, zajmującą się oprogramowaniem, grozi ekstradycja do USA. Mężczyzna został oskarżony przez tamtejszy rząd o działania cyberprzestępcze w sierpniu br. i zatrzymany przez polskie władze 8 października br. Obecnie jest przetrzymywany w Polsce i czeka ekstradycją do Stanów Zjednoczonych na podstawie umowy zawartej między USA a naszym krajem.

Agencja Reutera donosi, że zatrzymanie hakera to efekt współpracy FBI, Europolu oraz krajowych organów ścigania kilku europejskich państw, ze szczególnym wkładem łotewskich i estońskich agencji rządowych.

Dokumenty sądowe wskazują, że Wasiński nie jest jedynym oskarżonym. Drugą osobą, którą czeka proces, jest domniemamy wspólnik Ukraińca, 28-letni Jewgienij Poljanin, obywatel Rosji, który wciąż pozostaje na wolności.

Wasiński i Poljanin zostali oskarżeni w dwóch odrębnych aktach o spisek w celu popełnienia oszustwa, działania cyberprzestępcze, znaczną liczbę uszkodzeń komputerów oraz zamiar prania pieniędzy. Jeśli wszystkie zarzuty okazałyby się prawdziwe, oskarżonym grozi kara – odpowiednio – 115 i 145 lat więzienia.

fot. tookapic – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto