A A A

Exynos 8 Octa – nowy procesor Samsunga

18 listopada 2015, 12:00
Samsung Electronics zaprezentował nowy układ Exynos 8 Octa. Jest on już drugim procesorem mobilnym południowokoreańskiej firmy zbudowanym w procesie technologicznym 14 nm FinFET.
Exynos 8 Octa – nowy procesor Samsunga

W przeciwieństwie do poprzedniego modelu Exynos 7 Octa 7420, nowy Exynos 8 Octa bazuje na zintegrowanym rozwiązaniu jednoukładowym z pierwszą specjalne zaprojektowaną przez firmę jednostką centralną CPU opartą na 64-bitowej architekturze ARMv8 oraz najnowszym modemie LTE Rel.12 Cat.12/13. Rozwiązanie to pozwala uzyskać nowy poziom wydajności w linii procesorów Exynos przeznaczonych do obsługi aplikacji mobilnych.

- Exynos 8 Octa to jeden z najnowocześniejszych procesorów aplikacyjnych przeznaczonych dla urządzeń mobilnych nowej generacji, który został stworzony na bazie wiedzy i technologii firmy Samsung. Dzięki zastosowaniu nowych zaprojektowanych przez firmę rdzeni procesora i najbardziej zaawansowanego w branży modemu LTE urządzenia mobilne wyposażone w procesor Exynos 8 Octa zapewnią użytkownikom niedostępne dotychczas możliwości - stwierdził dr Kyushik Hong, Vice President of System LSI marketing, Samsung Electronics.

Exynos 8 Octa to pierwszy procesor aplikacyjny firmy Samsung, w którym zastosowano wydajne rdzenie jednostki centralnej oparte na 64bitowej architekturze ARMv8. W porównaniu z procesorem Exynos 7 Octa rozwiązanie to zapewnia ponad 30 proc. wzrost wydajności pracy oraz oszczędność energii na poziomie 10 proc. Układ obsługuje również technologię HMP, co pozwala na efektywne wykorzystanie ośmiu rdzeni, czterech własnych i czterech ARM Cortex-A53 oraz uzyskanie wysokiego poziomu wydajności i energooszczędności w tej klasie urządzeń.

Exynos 8 Octa jest pierwszym zintegrowanym rozwiązaniem jednoukładowym w linii premium firmy Samsung, które łączy procesor aplikacyjny i modem. Firma Samsung prezentowała w ostatnich latach ofertę jednoukładowych rozwiązań Exynos dla smartfonów średniej i wysokiej klasy. Exynos 8 Octa ma wbudowany modem LTE Rel.12 Cat.12/13 z funkcją agregacji pasm, która pozwala uzyskać maksymalną prędkość pobierania 600 Mbps (Cat.12) oraz maksymalną prędkość wysyłania 150 Mbps (Cat.13). Przy tak wysokich prędkościach przesyłania danych układ umożliwi stworzenie środowiska dla urządzenia mobilnego, w którym użytkownicy będą mogli z łatwością oglądać i przesyłać treści wideo wysokiej rozdzielczości. Jednoukładowy format przynosi również korzyści producentom poprzez ograniczenie liczby potrzebnych części oraz ogólnej przestrzeni wymaganej w konstrukcji urządzenia, stwarzając w ten sposób bardziej elastyczne możliwości projektowania.

W celu zapewnienia obsługi rozbudowanego graficznie interfejsu użytkownika, realistycznych gier 3D oraz aplikacji wirtualnej rzeczywistości, Exynos 8 Octa wykorzystuje procesor graficzny ARM Mali-T880.

Firma Samsung planuje rozpocząć masową produkcję procesora Exynos 8 Octa pod koniec 2015 roku.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto