Fenomen Dojrzałego Gracza – w co i jak grają „starsi”?

Ponad połowa osób grających na komputerze robi to od przynajmniej... 10 lat! Zaskoczeni? Gaming nie jest hobby przeznaczonym wyłącznie dla nastolatków. Aż 58% graczy stanowią osoby w wieku od 25 do 44 lat, wynika z badania Norstat Polska. Badanie przeprowadzone na zlecenie Lenovo Legion, producenta laptopów, komputerów stacjonarnych i akcesoriów dla graczy, zwraca uwagę na zjawisko społeczne, jakim jest Fenomen Dojrzałego Gracza. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gry komputerowe dawno przestały być rozrywką przeznaczoną wyłącznie dla najmłodszych.
56% graczy w wieku 25-44 lat gra od ponad 10 lat, a aż 37% osób robi to od ponad 15 lat! Osoby powyżej 25. roku życia często powracają do wirtualnej rozgrywki ze względu na sentyment do formy relaksu, która skutecznie poprawiała im samopoczucie przed laty. 48% z tych graczy korzysta z komputera multimedialnego, a aż 35% nie bawi się w wojenki #pcmasterrace vs #konsole i posiada zarówno PCta, jak i konsolę.
Czy zgadlibyście w co na swoich komputerach grają dojrzali gracze? Najchętniej wybierane są gry zręcznościowe (49% ankietowanych), strategiczne (48%) i przygodowe (45%). 31% respondentów najczęściej sięga po gry sportowe. Popularna FIFA w gronie znajomych? Dokładnie tak. Wprawdzie w trybie wieloosobowym w grach bawi się mniejszość, bowiem tylko 34% graczy w tej grupie wiekowej, ale to właśnie gry sportowe są bardzo często ogrywane w trybie multiplayer w gronie znajomych i nieznajomych.
Ze względu na codzienne obowiązki, dojrzali gracze grają głównie weekendami. Większość oddaje się regularnej wirtualnej rozgrywce najczęściej w soboty (58%), podczas gdy równie chętnie do cyfrowego świata wkraczają w niedziele (41%) i piątki (33%). Aż 72% graczy z grupy wiekowej 25-44 lat sięga po gry po godzinie 18:00, czyli po pracy.
Firma Lenovo dostrzega to, że wśród graczy istnieje spora grupa osób dorosłych. To między innymi z myślą o nich stworzono nowe laptopy Lenovo Legion Y530 i Y730, które zostały ciepło przyjęte przez polskich recenzentów i graczy. Są chwalone za swój stonowany, nowoczesny design, a przy tym zapewniają wydajność, której potrzebują miłośnicy wirtualnej rozgrywki. To właśnie takie urządzenia często przekonują osoby w wieku 25-44 lat do zakupu pierwszego komputera gamingowego. Komputer zaprojektowany w taki sposób jest nie tylko maszyną dającą dostęp do świata wirtualnej rozgrywki, ale też laptopem, którego śmiało można zabrać do pracy lub na spotkanie biznesowe.