A A A

Firma Apple oskarżona o złamanie brytyjskiego prawa

13 maja 2021, 07:00
Koncern może zapłacić karę za zbyt wysokie prowizje w sklepie.
Firma Apple oskarżona o złamanie brytyjskiego prawa

Kto traci najwięcej?

W ostatnich tygodniach na nowo wybuchł spór dotyczący wysokości prowizji, jakie pobierają w swoich sklepach cyfrowych giganci technologiczni. W Wielkiej Brytanii rozpoczął się właśnie kolejny proces sądowy przeciwko Apple’owi. Firma jest oskarżona z tytułu naliczania 30% prowizji od sprzedaży aplikacji. Co ciekawe, sąd nie rozpatruje jednak sprawy jako naruszenia wobec twórców aplikacji, ale uderzenie w konsumentów. Zdaniem przedstawicieli Temidy tak wysoka stawka za prawo sprzedawania w sklepie powoduje, że dochodzi do znacznego zawyżania cen programów.

 

Biznes to biznes

Jest to teoria nieco naciągana, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wyglądała sytuacja po utworzeniu Epic Games Store. Dużo mniejsze opłaty niż na Steamie wcale nie przyczyniły się do obniżenia cen. Trudno więc przewidzieć, jaką decyzję podejmie sąd. Pozew traktowany jest jako zbiorowy, a jego potencjalnymi beneficjentami może być aż 20 milionów Brytyjczyków. Jeżeli firma Apple przegra, będzie zmuszona zapłacić  klientom łącznie 1,5 miliarda funtów.

W przypadku zasądzenia kary, wpłacone przez giganta pieniądze trafią do każdej osoby, która wykaże, że zakupiła sprzęt Apple’a w ciągu ostatnich 6 lat i korzystała w tym okresie z jakichkolwiek płatnych aplikacji lub subskrypcji. Nie wiadomo jednak, czy kwota ma w jakikolwiek sposób zależeć od wydanych w sklepie pieniędzy, czy dla każdego będzie taka sama. Apple uważa, że oskarżenie jest bezzasadne i zapowiada, że nie podda się karze dobrowolnie.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto