A A A

Fotografia mobilna - jak robić świetne zdjęcia na Instagram!

19 czerwca 2018, 07:10
Jeszcze kilka lat temu zrobienie dobrych zdjęć zależało od profesjonalnego sprzętu oraz z tego względu – często pozostawało w gestii zawodowców. Dziś, żeby uwiecznić dane wydarzenie wystarczy posiadać smartfona oraz wiedzę, jak wykorzystać jego możliwości. Czy to oznacza koniec profesjonalnej fotografii? Wręcz przeciwnie – to początek jej profesjonalizacji.
Fotografia mobilna - jak robić świetne zdjęcia na Instagram!

 

Nowe możliwości fotografii

W czasach dominacji wizualnych form komunikowania, fotografia staje się nieodłączonym elementem codziennego życia. Na zdjęciach uwieczniamy bliskie osoby, chwile, które chcemy zapamiętać, przedmioty - słowem - cały otaczający nas świat. Chociaż nie każdy może pozwolić sobie na zakup profesjonalnego sprzętu, niemal każdy posiada własnego smartfona. Ten zaś często staje się podstawowym narzędziem fotografowania. Nic w tym dziwnego.

- Nowe technologie zastosowane w wielu smartfonach coraz bardziej zacierają granice między fotografią mobilną a tradycyjną. Podwójne układy aparatów, stabilizacje optyczne i matrycowe czy zmienne wartości przysłony - to tylko niektóre udogodnienia sprawiające, że urządzenia mobilne stają się pełnoprawnymi aparatami cyfrowymi - zauważa ekspert producenta obiektywu do smartfona clippo.pl, Krzysztof Nawrocki. Chociaż smartfon nie zastąpi lustrzanki, umiejętne wykorzystanie jego możliwości pozwoli uzyskać ładne, profesjonalnie wyglądające zdjęcia. Jakimi zasadami kierować się przy ich wykonywaniu?

Higiena to podstawa

Podstawową kwestią, o jakiej należy pomyśleć, jest czystość aparatu fotograficznego w smartfonie. Chociaż kwestia ta wydaje się oczywista, zabrudzony czy zakurzony aparat niejednokrotnie jest przyczyną nienajlepszych zdjęć. Najczęściej wystarczy przetrzeć go suchą szmatką z mikrofibry lub - gdy nie ma jej akurat pod ręką - np. koszulką.

Nie bój się szerokiego kadru

Przystępując do sesji zdjęciowej warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, obowiązujących w fotografii. Jedną z nich jest kadrowanie. Z reguły lepsze efekty przynosi ono wtedy, gdy pokazuje także fragment otoczenia poza fotografowanym obiektem. Zbyt ciasne kadry nie wyglądają korzystnie i nie opowiadają żadnej historii. Pomocne mogą okazać się tutaj dostępne w smartfonach linie siatki, które pomogą właściwie wybrać pozycję.

W poszukiwaniu głębi i symetrii

Ciekawie dobrane obiekty dają szerszy obraz uwiecznianego wycinka rzeczywistości i pobudzają ciekawość odbiorców. Z tego wynika także kolejna zasada - poszukiwania naturalnych ram okalających przedmiot bądź osobę. Framuga okna czy odpowiednio ułożone gałęzie drzew zamykają kompozycję zdjęć oraz ułatwiają uzyskanie interesującej głębi.

Osiągnięcie głębi jest możliwe poprzez włączenie trybu przysłony oraz - gdy smartfon posiada takie opcje - eksperymentowanie z różnymi wartościami jej przymknięcia. Interesujące efekty przynosi też pokazanie na zdjęciach symetrii - działa ona uspokajająco i tworzy pewną harmonię. Można ją też przełamać przez znalezienie wyróżniającego się obiektu czy zestawianie przedmiotów nieparzystych.

Zapomnij o zoomie

Robiąc zdjęcia smartfonem pamiętaj, że nie jest to lustrzanka i nie ma takich możliwości jak wysokiej klasy aparat cyfrowy. Optyka w telefonie jest znacznie słabszej jakości, dlatego korzystając z zoomu w telefonie nigdy nie osiągniesz w pełni zadowalającego efektu. Telefon po prostu przycina zdjęcie, a otrzymany obraz ma zdecydowanie niższą rozdzielczość. Zamiast przybliżać obraz, lepiej samemu podejść do fotografowanego obiektu.

Ryzykowne fotografie pod słońce

Zdarzają się udane ujęcia ze światłem w tle, ale są one niezwykle trudne nawet dla dobrych lustrzanek. Smartfony mają od nich mniejsze matryce. Takie fotografie mogą być źle i nierównomiernie oświetlone. Pojawiają się ciemne plamy na jasnym tle, twarze są niedoświetlone i widać tylko czarne zarysy sylwetki. Nie używaj też lampy błyskowej. Nawet w dobrych lustrzankach korzystanie z lamp nie zawsze daje naturalny efekt, natomiast w smartfonach lampa błyskowa często zupełnie psuje ujęcie.

Obecnie smartfony stają się podstawowym narzędziem wykonywania zdjęć, a fotografia mobilna coraz częściej dorównuje tradycyjnej. Mimo iż aparat w telefonie nie zastąpi profesjonalnego sprzętu, zastosowanie tych kilku podstawowych zasad pozwoli uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Fot. AdobeStock


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto