A A A

Google będzie współpracować z Pentagonem?

4 listopada 2021, 13:00
Gigant stara się o kontrakt na dostarczanie armii własnych technologii.
Google będzie współpracować z Pentagonem?

Joint Warfighting Cloud Capability

Technologie chmurowe Google'a mogą trafić do amerykańskiej armii. Firma stara się o kontrakt zwany Joint Warfighting Cloud Capability.

Trzy lata temu podobne starania spotkały się z olbrzymim sprzeciwem pracowników koncernu. Wtedy chodziło o program Project Maven, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do interpretacji obrazów wideo, czyli w tym wypadku – skuteczniejszego namierzania celów wojskowych.

List protestacyjny przeciw zaangażowaniu technologii Google'a w działania wojska podpisały wówczas tysiące zatrudnionych w firmie osób. Koncern pod wpływem nacisku zrezygnował z odnawiania kontraktu i stworzył wytyczne dotyczące etycznego korzystania ze sztucznej inteligencji, tj. takiego, które nie przyczynia się do rozwoju broni i inwigilacji.

Coś się jednak musiało zmienić – Google, który za kluczową linię swojej obecnej i przyszłej działalności uznaje technologie chmurowe, stara się o kontrakt dla Pentagonu. Przewiduje on unowocześnienie chmury obliczeniowej Pentagonu i wykorzystanie sztucznej inteligencji w celu uzyskania przewagi na polu bitwy. Google od września pracuje nad ofertą dla wojska w ramach wewnętrznego projektu „Code Yellow".

fot. David Mark – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto