A A A

Google musi zapłacić zaległe podatki

29 listopada 2021, 07:00
Oddział koncernu Alphabet zapłaci w Irlandii zaległe podatki.
Google musi zapłacić zaległe podatki

Żegnaj, podatkowy raju

Irlandzki oddział koncernu odda fiskusowi ponad pół miliarda euro.

Google Ireland Limited, spółka zależna amerykańskiego koncernu Alphabet, zgodziła się zapłacić w Irlandii zaległy podatek dochodowy.

Irlandzki oddział Alphabetu ma zapłacić irlandzkiemu rządowi 622 mln euro podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2020, w tym 218 mln euro zaległości za poprzednie lata z odsetkami.

Koncern Alphabet, właściciel marki Google, został oskarżony o unikanie opodatkowania w całej Europie. Metodę, którą stosowała firma, nazwano „podwójną irlandzko-holenderską kanapką". Gdy sprawa wyszła na jaw, korporacja oświadczyła, że „rozwiąże niektóre kwestie podatkowe dotyczące poprzednich lat".

Zysk spółki Google Ireland za 2020 rok wyniósł przed opodatkowaniem 2,85 mld euro, podczas gdy w 2019 roku osiągnął poziom 1,94 mld. Koncern w ciągu tych dwóch lat zwiększył roczne obroty o 2,7 mld euro do poziomu 48,4 mld euro.

Irlandia była do niedawna popularną europejską siedzibą wielu światowych korporacji z powodu niskich podatków.

Kraj ten odmówił na początku podpisania umowy w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), zobowiązującej państwa członkowskie do wprowadzenia minimalnej stawki podatku dochodowego dla osób prawnych w wysokości 15 proc. Po negocjacjach i zmianie treści dokumentu Irlandczycy przystąpili do porozumienia.

fot. Simon – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto