A A A

Google z kosmosu

2 września 2008, 13:03
Google z kosmosu

Google nabyło prawa do wykorzystania zdjęć uzyskanych przez satelitę GeoEye-1, który wystartuje pojutrze – 4 września 2008 roku, z bazy amerykańskich sił lotniczych Vanderberg w środkowej Kalifornii. Na orbitę wyniesie go rakieta nośna Delta IV.

Zadaniem satelity GeoEye-1 ma być skrupulatne obfotografowanie naszego globu. Uzyskane zdjęcia Google wykorzysta w oprogramowaniu obrazującym powierzchnię Ziemi czyli serwisie Google Maps oraz aplikacji Google Earth.

Wg informacji podanych przez przedstawiciela firmy GeoEye, orbitujący na wysokości nieco ponad 680 kilometrów nad powierzchnią globu satelita dysponuje sprzętem zdolnym wykonać ostre zdjęcie obiektu o wielkości 41 centymetrów, ale Google ma zakontraktowane tylko pozwolenie na wykorzystanie zdjęć o rozdzielczości, w której widoczne są detale większe niż 50 centymetrów. Ograniczenie to wynika jednak nie tyle z oszczędności Google’a, co umowy licencyjnej pomiędzy firmą GeoEye a rządem Stanów Zjednoczonych. Obecnie to właśnie GeoEye  dysponuje sprzętem oferującym najwyższą dostępną komercyjnie rozdzielczość kolorowych zdjęć satelitarnych. Dokładniejszymi parametrami odznaczają się już tylko rozwiązania militarne.

Każdego dnia GeoEye-1 będzie zdolny do dokładnego zobrazowania obszaru o powierzchni odpowiadającej stanowi Nowy Meksyk (315 tys. km2), co przekładając na nasze europejskie realia, odpowiada mniej więcej 97,5 procentom powierzchni Polski (322,5 tys. km2)

Źródło: Informacja prasowa


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto