A A A

Groźny wirus na milionach urządzeń z Androidem

25 listopada 2021, 08:30
Ze sklepu firmy Huawei można było pobrać aplikacje zawierające trojana wykradającego informacje ze smartfonów.
Groźny wirus na milionach urządzeń z Androidem

Prawie 10 milionów ofiar

W sklepie AppGallery firmy Huawei znaleziono ponad 190 aplikacji, które infekowały urządzenia z systemem Android trojanem Android.Cynos.7.origin. Według analityków firmy Dr. Web AV wirusy zostały zainstalowane na około 9,3 mln urządzeń, a w wielu przypadkach nadal służą do wykradania danych użytkownika.

Specjaliści z Dr. Web odkryli zainfekowane aplikacje i pomogli usunąć je ze sklepu firmy Huawei. Użytkownicy, którzy zainstalowali programy na smartfonach, będą musieli usunąć je samodzielnie. W znalezieniu zainfekowanych aplikacji powinno pomóc przeskanowanie urządzenia programem antywirusowym, który ma Android.Cynos.7.origin w swojej bazie.

Po zainstalowaniu zainfekowanej aplikacji omawiany wariant trojana Cynos potrafi m.in. czytać i wysyłać SMS-y (także premium), pobierać i instalować dodatkowe złośliwe pliki, wykonywać połączenia telefoniczne, zbierać i wysyłać na zdalny serwer dane urządzenia i użytkownika oraz wykrywać lokalizację urządzenia. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jakich zgód udzielamy instalowanym aplikacjom.

[Uaktualienie]

Zgodnie z oficjalnym komunikatem, Huawei współpracuje z autorami zainfekowanych programów nad usunięciem szkodliwego kodu. Gdy się to stanie, aplikacje powrócą do AppGallery.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto