A A A

Hakerzy nie świętują - hakerzy pracują!

30 grudnia 2010, 09:56
Hakerzy nie świętują - hakerzy pracują!

Święta to czas spokoju – ale nie dla hakerów. Dowodem jest seria włamań na serwisy i strony internetowe, dokonana pod koniec grudnia przez grupę Ninja.

W maju 2010 świat obiegła wiadomość o ataku na niemieckie forum internetowe carders.cc,] którego członkowie handlowali informacjami ze skradzionych kart kredytowych. W efekcie akcji, do sieci internetowej wyciekły dane 5 tysięcy użytkowników forum, ich adresy IP, hasła dostępu i przesyłana korespondencja. Ponad pół roku później sytuacja się powtórzyła - Ninja znów uderzyli, kompromitując kilka serwisów internetowych – w tym ponownie carders.cc.

Szczegóły ataków zostały opisane w „Owned and Exposed”- online’owym magazynie hakerskim. „Przejęliśmy carders.cc (PONOWNIE), ponieważ nie wyciągnęli żadnych wniosków z majowej akcji i nadal zaśmiecali Internet”- podsumowali Ninja.

„Wydawać by się mogło, że Święta to okres, w którym nawet hakerzy chcą zrobić coś dobrego – stąd atak na forum przestępcze. Nie ma jednak co się łudzić –to uderzenie jest tylko sposobem na osiągnięcie medialnego rozgłosu, a przy okazji obnażenie niskiego poziomu ochrony informacji w internecie.” – komentuje Łukasz Nowatkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa IT z firmy G Data Software.

Oprócz carders.cc, Ninja zhakowali także exploit-db.com – stronę prowadzoną przez grupę Offensive Security, profesjonalistów zajmujących się szkoleniami i certyfikacją z zakresu bezpieczeństwa w sieci. Ich reakcja była natychmiastowa. W oświadczeniu napisali: „Nie ma to jak dostać porządnego kopniaka w świąteczny poranek. Zostaliśmy przejęci i zdemaskowani (nawiązanie do tytułu „Owned and Exposed”). Analizujemy atak i podnosimy bezpieczeństwo naszego systemu – na szczęście tym razem nie ucierpiało nic poza naszym ego.”

„Jak widać, nikt nie może się czuć w sieci w 100% bezpieczny. Takie wiadomości powinny wzmagać naszą czujność – nie tylko, jeśli jesteśmy administratorami witryny internetowej, ale także zwykłymi użytkownikami Internetu. Pamiętajmy o szczególnej ochronie danych osobowych w sieci – często to właśnie one są dużo atrakcyjniejsze dla cyberprzestępców niż numer naszego konta.” – podsumowuje Nowakowski.

Foto: stock.xchng / flaivoloka


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto