A A A

Hakerzy padli ofiarą własnego wirusa

13 stycznia 2022, 10:00
Cyberprzestępców wykryto, bo mieli na komputerze wirusa.
Hakerzy padli ofiarą własnego wirusa

Pająk, który wpadł we własną sieć

Specjaliści ds. analizy zagrożeń z firmy Malwarebytes Labs odkryli szpiegowską grupę PatchWork, która działała co najmniej od 2015 roku. Ostatnia zarejestrowana aktywność grupy to podszywanie się pod władze Pakistanu, które miało miejsce pod koniec 2021 roku. PatchWork wykorzystywał w tym celu spreparowane dokumenty RTF, które infekowały ofiary nowym wariantem trojana Ragnatela.

Wirus pozwala na zdalne wykonywanie poleceń na zainfekowanym urządzeniu, a także na rejestrowanie naciśnięć klawiszy, przechwytywanie zrzutów ekranu, pobieranie kolejnych złośliwych programów i wysyłanie danych na serwer przestępców.

Działalność hakerów z grupy PatchWork została wykryta, ponieważ ich własny komputer okazał się zainfekowany Ragnatelą, co pozwoliło analitykom na śledzenie czynności wykonywanych przez przestępców.

Dzięki informacjom zdobytym za pośrednictwem Ragnateli, specjaliści z Malwarebytes uzyskali dane o technikach wykorzystywanych przez grupę, a także o jej ofiarach. Okazało się, że wśród jej celów było pakistańskie Ministerstwo Obrony, a także pracownicy wydziałów różnych uczelni w tym Narodowego Uniwersytetu Obrony w Islamabadzie.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto