A A A

IBM stworzyło pamięć taśmową nowej generacji

3 sierpnia 2017, 08:50
IBM stworzyło pamięć taśmową, na której udało się umieścić 330 terabajtów nieskompresowanych danych. To absolutny rekord.
IBM stworzyło pamięć taśmową nowej generacji

Aż 330 terabajtów nieskompresowanych danych zapisanych w jednym kartridżu to równowartość około 330 milionów książek - czytamy w serwisie The Verge. Zagęszczenie danych na cal kwadratowy wyniosło w tym przypadku 201 GB.

Pamięć taśmowa była wykorzystywana w informatyce od lat 50., chociaż przeciętnym użytkownikom bardziej kojarzy się z kasetami magnetofonowymi, które pełniły rolę nośnika w przypadku komputerów takich jak Commodore 64 czy ZX Spectrum.

Nad opisywaną technologią IBM pracował wraz z firmą Sony przez kilka lat. "Stworzona przez nas pamięć taśmowa będzie droższa w produkcji niż obecnie wykorzystywana, ale gęstość zapisu sprawia, że jest to atrakcyjna propozycja do archiwizowania danych" - powiedział w rozmowie z The Verge Evangelos Eleftheriou, pracujący w IBM.

Nie podano terminu, w którym pamięć taśmowa nowej generacji mogłaby trafić do użytku.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto