A A A

Inteligentne kamery mogą uratować życie ptakom

8 lutego 2021, 15:00
Umieszczenie kamerki na turbinie wiatraka może ocalić zwierzęta.
Inteligentne kamery mogą uratować życie ptakom

Jest róża, są kolce

Chociaż turbiny wiatrowe pozwalają ograniczyć zużycie paliw kopalnych, mają też swoją ciemną stronę. Negatywnym efektem ich działania jest możliwość spowodowania śmierci ptaków – zarówno na skutek zaklinowania się zwierzęcia we wnętrzu wiatraka, jak i zderzenie z łopatami.

Producent inteligentnych kamerek, firma IdentiFlight, przeprowadziła jednak testy nowego systemu, który mógłby posłużyć do sterowania wiatrakiem. Firma prowadziła w Wyoming próby wykrywania zwierząt, a nawet ich identyfikacji. Gdy zwierzę zostaje wykryte, do silnika sterującego turbiną wysyłany jest sygnał. Wiatrak spowalnia wtedy swój ruch do bezpiecznej prędkości, aż zwierzę nie oddali się na bezpieczną odległość.

 

Niezidentyfikowany obiekt latający

Taki system wciąż nie jest oczywiście doskonały, tym niemniej na obszarze prowadzenia testów ginęło rocznie ponad 7 orłów, a teraz udało się zmniejszyć liczbę ofiar do około dwóch. Wypadki wciąż będą się oczywiście zdarzały ze względu na opóźnienie załączania układu, ograniczone pole widzenia, a także czas wyhamowywania silnika. Zbyt częste przerwy w produkcji energii wiążą się z kolei z mniejszą efektywnością, a nawet możliwymi stratami, bo rozruch wiatraka wymaga oczywiście więcej energii niż jednostajna praca.

System opracowany przez IdentiFlight jest też bardzo drogi. Kosztuje 150 tysięcy dolarów, a jego roczna konserwacja wymaga wydania kolejnych 8 tysięcy dolarów. Trudno więc na razie ocenić czy ta słuszna bez wątpienia koncepcja ma szansę przyjąć się już teraz.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto