A A A

Irlandia przyjrzy się działalności reklamowej Google’a

19 lipca 2019, 13:30
W Irlandii rozpoczęło się postępowanie wyjaśniające, dotyczące reklam Google.
Irlandia przyjrzy się działalności reklamowej Google’a

Po głośnych procesach antymonopolowych, Google naraził się też irlandzkiemu urzędowi ochrony danych. Do organu wpłynęła skarga fundacji Panoptykon, związana ze spółką AdSense należącą do giganta. Autorzy wniosku zwrócili się o zbadanie działalności związanej z tzw. giełdami reklamowymi. Chodzi o udostępnianie reklamodawcom danych osób korzystających z internetu.

Skarga złożona przez Panoptykon to nie pierwsze pismo tego typu. Działające na naszym kontynencie organizacje pozarządowe złożyły już podobne wnioski w 14 innych krajowych urzędach ochrony danych. Irlandia jest jednak państwem wiodącym, ponieważ właśnie tam zarejestrowany jest europejski oddział koncernu.

Duża liczba skarg poskutkowała wszczęciem postępowania wyjaśniającego. Ma ono określić czy przetwarzanie danych służących do personalizacji treści jest zgodne z GDPR/RODO na wszystkich etapach. W najbliższym czasie powinna pojawić się też informacja dotycząca analogicznej skargi na Interactive Advertising Bureau, drugiej po Google'u spółce prowadzącej takie giełdy. W tym przypadku ewentualne postępowanie będzie prowadził urząd belgijski.

fot. 123RF


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto