A A A

Jak unikać przegrzania dysku twardego

2 lipca 2012, 09:44
Jak unikać przegrzania dysku twardego

Gorące lato kojarzy nam się z długo wyczekiwaną beztroską, zabawą i wypoczynkiem. Niestety, dyski twarde niezbyt przepadają za wysokimi temperaturami. Specjaliści z wrocławskiej firmy odzyskującej dane, HDLab radzą, co zrobić, aby usterka dysku twardego nie zakłóciła nam pracy lub urlopu.

Autorzy poradnika, mający na co dzień do czynienia z uszkodzeniami dysków, spowodowanymi między innymi przegrzaniem, postanowili sprawdzić, jak zmienia się temperatura dysku w różnych warunkach.

- Przeprowadziliśmy prosty test, aby sprawdzić zachowanie dysków w różnych warunkach. Do pomiaru temperatury dysku użyliśmy kamery termowizyjnej. Jest to certyfikowany sprzęt, który może mylić się najwyżej o 0,10C. Nasze dyski znalazły się w warunkach podobnych do tych, jakie często stwarzają im użytkownicy. Testowaliśmy wpływ chłodzenia, jego braku oraz otoczenia na temperaturę dysków - opisuje eksperyment jeden z jego autorów, Konrad Aleksandrowicz.

- Idealną temperaturą dla prawidłowego działania dysków twardych jest przedział od trzydziestu kilku do czterdziestu kilku stopni, z tym, że wysoka temperatura jest dla dysku mniej szkodliwa niż zbyt niska. Niestety, przypadki spływające do naszego laboratorium w czasie lata, związane z przegrzaniem dysków są nie mniej liczne niż te zimowe, związane z przemarznięciem nośników. Po części wynika to z tego, że w naszej strefie klimatycznej dużo łatwiej przegrzać komputer niż go przemrozić - informuje Aleksandrowicz.

Okazało się, że najlepsze warunki dla pracy dysku w laptopie, to te, gdy leży on na biurku lub innej podobnej powierzchni. W przypadku komputera stacjonarnego bardzo istotne jest dodatkowe chłodzenie przez wiatraczek. W takich warunkach temperatura dysku wynosi ok. 350C. Bez wentylatora temperatura dysku wzrastała do ok. 50-630C. Brak wiatraczka lub miękkie podłoże, na którym znalazł się notebook, powodowały wzrost temperatury dysku do 67-730C.

- Ochrona dysku przed przegrzaniem nie wymaga wielkiego wysiłku, pozwala natomiast sporo zaoszczędzić - mówi Konrad Aleksandrowicz. Rady dla użytkowników komputerów można sformułować w trzech punktach:

1. Przede wszystkim musimy pamiętać o zapewnieniu komputerom odpowiedniego przewiewu. Nie stawiajmy komputerów bezpośrednio przy ścianie, czy czymkolwiek, co może zakłócić ich wentylację.

2. Używajmy wiatraczków w komputerach stacjonarnych. Kiedy zauważymy, że urządzenie nagrzewa się zbyt mocno - sprawdźmy, czy wentylator na pewno pracuje prawidłowo. W przypadku przenośnych komputerów powinniśmy od czasu do czasu sprawdzać, czy układ chłodzenia na pewno jest oczyszczony. Niestety, wiele osób o tym zapomina i jest to dosyć częsta przyczyna przegrzania dysków laptopowych.

3. Lekkomyślne jest stawianie notebooka na łóżku lub innym miękkim podłożu. Najlepszym miejscem dla przenośnego komputera jest biurko (lub inna twarda i równa powierzchnia).

Foto: stock.xchng


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto