A A A

Kinect popularniejszy niż Move

2 stycznia 2012, 11:06
Kinect popularniejszy niż Move

W okresie przedświątecznym sieć Komputronik SA po raz pierwszy w swojej historii sprzedała więcej zestawów Microsoft Xbox 360 z Kinectem niż konsol Sony PlayStation 3 z kontrolerem Move.

Wcześniej czy później musiało do tego dojść, skoro Kinect został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najszybciej sprzedające się urządzenie elektroniczne w historii. W ciągu pierwszych dni od premiery, sprzedaż produktu sięgnęła 10 milionów sztuk, zaś po 60 dniach światowi miłośnicy gier kupili aż 8 milionów zestawów Kinect.

- Wyniki sprzedaży w Polsce zaczynają odzwierciedlać światowe trendy, z wyjątkiem rynku japońskiego, na którym koncern Sony ma cały czas bardzo mocną pozycję. Na pozostałych rynkach można zwykle obserwować szybki wzrost popularności konsoli Xbox, kosztem PlayStation oraz Wii. Z drugiej strony generalnie zwiększa się popyt na konsole, ze względu na nowe technologie związane z wykorzystaniem ruchu ciała, jak również malejącej liczby twórców gier specjalizujących się wyłącznie w projektach na komputery PC. Tytuły przeznaczone na konsole zdobywają coraz większy kawałek rynkowego tortu – wyjaśnia Jakub Zelich, Product Manager Strefy Gier i Rozrywki Komputronik SA.

Z danych NPD Group wynika, że w listopadzie 2011 roku na świecie sprzedano 1,7 miliona konsoli Xbox 360. To niemal dwukrotnie więcej niż PlayStation 3 (900 000 sztuk) oraz modelu Wii (860 000 egzemplarzy). To był czwarty miesiąc z rzędu, w którym produkt firmy Microsoft był najchętniej kupowaną konsolą. Tymczasem jeszcze w 2010 roku królową konsoli była Wii, której sprzedaż wyniosła 75,5 mln sztuk, popyt na PlayStation 3 wyniósł 43,4 mln sztuk, a model Xbox 360 zamykał stawkę z wynikiem 42,9 mln nabywców. Udział marki PlayStation w polskim rynku konsol wynosił wówczas 72,4 procent - jak podawali analitycy Gfk Polonia.

Co ciekawe, światowe trendy nie potwierdzają się w Japonii, gdzie w ostatnich miesiącach kontroler Kinect nie miał tak dobrej passy, jak na innych rynkach. Według lokalnego tygodnika Famitsu od dnia premiery jedynie 7,6 proc. posiadaczy konsoli Xbox 360 dokupiło do niej kontroler, podczas gdy na całym świecie odsetek ten ma wynosić około 20 proc. Warto podkreślić, że podczas, gdy w listopadzie 2010 roku Japończycy kupili ponad 27 000 egzemplarzy Kinecta, to w październiku 2011 roku zdecydowali się jedynie na 3,3 tysiąca sztuk. Ostatnie wyniki sprzedaży kontrolera Move mają być natomiast dwa razy lepsze niż amerykańskiego konkurenta.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto