A A A

Kolejna próba ograniczenia potęgi big tech

21 stycznia 2022, 12:00
Czy w Stanach Zjednoczonych wejdzie w życie ustawa ograniczająca praktyki wielkich koncernów internetowych?
Kolejna próba ograniczenia potęgi big tech

W senacie Stanów Zjednoczonych przeszedł projekt ustawy w sprawie działalności big tech

Dwudziestego stycznia w senacie USA przegłosowano projekt ustawy ograniczający możliwość promowania przez wielkie koncerny technologiczne własnych produktów kosztem konkurencji. Ustawa jest kolejnym aktem prawnym mającym ograniczyć monopolistyczną pozycję takich firm jak Alphabet (Google), Amazon czy Apple.

Koncerny przed czwartkowym głosowaniem protestowały, wysyłając do senatorów listy, w których twierdziły, że z powodu wprowadzenia nowych przepisów użytkownicy będą zmuszeni korzystać z niesprawdzonych aplikacji. Według przedstawicieli Google’a, Amazona i Apple’a ustawa może też spowodować konieczność przekazywania danych klientów podmiotom zewnętrznym.

 

Za oceanem nie radzą sobie z dużymi

Ustawa przegłosowana 20 stycznia to akt, który ma szansę wejść w życie i stać się obowiązującym w USA prawem. W przeszłości za Oceanem wiele razy podejmowano próby powstrzymania ekspansji wielkich internetowych korporacji. W dziesiątkach przypadków jednak nie udało się wprowadzić odpowiednich przepisów. Pod tym względem o wiele lepiej radzą sobie inne kraje.

fot. TheDigitalArtist – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto