A A A

Komórki szkodzą na sen?

22 stycznia 2008, 13:36
Komórki szkodzą na sen?

Szwedzcy i amerykańscy naukowcy zbadali wpływ fal elektromagnetycznych emitowanych przez telefon komórkowy na sen.
W badaniach brało udział 71 osób podzielonych na dwie grupy. Pierwszą z nich przed snem wystawiono na działanie promieniowania o częstotliwości 884 MHz (zbliżone do komórkowego), druga grupa nie była poddawana działaniu pola elektromagnetycznego. Uczestnicy nie wiedzieli, do której grupy należą.
U osób napromieniowanych naukowcy stwierdzili skrócenie czasu przebywania w najgłębszej fazie snu, podczas której organizm wypoczywa najbardziej. Wystawieni na działanie promieniowania potrzebowali także więcej czasu na zaśnięcie.
Chociaż wyniki eksperymentu nie są jednoznaczne, naukowcy wysunęli tezę, według której promieniowanie telefonu komórkowego wpływa na wydzielanie melatoniny – hormonu regulującego dzienny cykl życia człowieka.
Dla pewności przed snem lepiej używać telefonu stacjonarnego, a komórkę kłaść z daleka od łóżka.

Źródło: BBC


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto