A A A

Komputer zbudowany ręcznie przez Jobsa i Wozniaka na licytacji

9 listopada 2021, 14:00
Dom aukcyjny w USA przeprowadzi licytację sprzętu zwanego Apple-1 „Chaffey College”.
Komputer zbudowany ręcznie przez Jobsa i Wozniaka na licytacji

Prapraprzodek Macbooka

Dziś (9 listopada) dom aukcyjny John Moran Auctioneers przeprowadzi licytację oryginalnego komputera Apple'a zbudowanego ręcznie przez Steve'a Jobsa i Steve'a Wozniaka. Sprzęt powstał 45 lat temu. Jest to jeden z 200 skonstruowanych wówczas komputerów. Ma on dodatkowy smaczek – jest obudowany trudnym do zdobycia drewnem koa, pochodzącym z Hawajów.

 

Burzliwe początki

Według informacji domu aukcyjnego Jobs i Wozniak sprzedawali pierwsze komputery Apple-1 jako osobne części. Sklep Byte Shop w Mountain View w Kalifornii odkupił partię 50 urządzeń, jednak właściciel Paul Terrell nie był zadowolony, że nie są to gotowe do działania, zmontowane urządzenia. Jobs przekonał go jednak, że w każdym z 50 kupionych pudełek są wszystkie elementy niezbędne do zbudowania maszyny.

Terrel zdecydował się niektóre z maszyn złożyć i obudować drewnem koa. Obecnie wiadomo tylko o sześciu takich drewnianych egzemplarzach – dziś na aukcji wystawiany będzie jeden z nich.

 

Sprzęt jak nowy

Według informacji domu aukcyjnego licytowane urządzenie jest w idealnym stanie – wyposażone jest w wiele oryginalnych części ze swojej epoki: płytę główną, monitor wideo Panasonic z 1986 r. i klawiaturę; do tego dochodzą dwie kasety magnetofonowe, trzy przewody i kserokopia oryginalnej instrukcji obsługi.

Komputer miał tylko dwóch właścicieli. Najpierw kupił go profesor elektroniki z Chaffey College w Rancho Cucamonga w Kalifornii, który później sprzedał maszynę swojemu uczniowi (w 1977 r.). Student miał zapłacić za niego 650 dolarów. Teraz może sporo zarobić – kwota spodziewana z licytacji to nawet 600 tysięcy dolarów.

Prezentację komputera można zobaczyć tutaj.

fot. YouTube/John Moran Auctioneers


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto