A A A

Korea Północna: ile ukradli hakerzy?

17 stycznia 2022, 14:30
Analitycy policzyli, ile pieniędzy ukradli północnokoreańscy cyberprzestępcy w 2021 roku.
Korea Północna: ile ukradli hakerzy?

Według danych firmy Chainalysis hakerzy operujący z Korei Północnej ukradli w zeszłym roku kryptowaluty o wartości 400 mln dolarów. Przestępcy atakowali głównie platformy inwestycyjne i giełdy wymiany cyfrowych monet. Za pomocą phishingu, złośliwego oprogramowania i socjotechniki uzyskiwali dostęp do kryptowalutowych portfeli podłączonych do internetu (hot wallets) i przekazywali aktywa na portfele kontrolowane z terytorium Korei Płn.

Cyberprzestępcy z KRLD od dawna wykazują się dużą aktywnością, jeżeli chodzi o nielegalne pozyskiwanie środków finansowych. Departament Sprawiedliwości USA w lutym 2021 roku oskarżył trzech obywateli Korei Północnej o działania w kierunku kradzieży 1,3 mld dolarów z banków i firm z różnych krajów oraz o ataki hakerskie mające na celu kradzież kryptowalut.

Chainalysis twierdzi, że za większością zeszłorocznych ataków stoi grupa hakerska Lazarus. Jej członkowie już w 2019 roku zostali objęci sankcjami przez administrację Stanów Zjednoczonych.

Korea Północna od wielu lat jest obłożona sankcjami gospodarczymi i pozbawiona dostępu do globalnego systemu finansowego. Nick Carlsen, analityk w firmie TRM Labs mówi, że na skutek tego „(Koreańczycy z Północy) weszli na cyfrowe pole bitwy, aby kraść kryptowaluty [...], w celu finansowania programów zbrojeniowych, proliferacji nuklearnej i innych działań destabilizujących".

fot. Pixabay

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto