A A A

Kosztowne wyłączenia

7 stycznia 2021, 09:50
Blokada internetu przyniosła Indiom straty w wysokości prawie 3 miliardów dolarów.
Kosztowne wyłączenia

Tysiące godzin cyfrowego blackoutu

W 2020 roku straty ekonomiczne wynikające z celowego blokowania dostępu do internetu przez władze państwowe osiągnęły na całym świecie 4 miliardów dolarów – wynika z raportu przygotowanego przez działającą w Wielkiej Brytanii grupę badawczą Top10VPN.

 

Indie na czele

Prawie trzy czwarte z całej czteromiliardowej sumy przypada na Indie – straciły one w wyniku celowych blokad sieci 2,8 miliarda dolarów. Cyfrowy blackout (całkowite odłączenia sieci lub ograniczenia przepustowości) trwał w tym kraju łącznie 8927 godzin.

W 2019 roku władze Indii odebrały Kaszmirowi status regionu autonomicznego i ograniczyły przepustowość sieci. Przełożyło się to na trudności w dostępie do leków oraz wpłynęło na działalność wielu firm i placówek oświatowych.

Koszt przerw w dostępie do sieci obliczono na podstawie wskaźników dostarczonych przez Bank Światowy, Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny i działający w Delhi ośrodek Software Freedom Law Center.

Drugie miejsce pod względem strat zajęła Białoruś – koszt ograniczeń dostępu do internetu osiągnął poziom 336,4 miliona dolarów. Czas przerw wyniósł 218 godzin. Trzecie miejsce przypadło Jemenowi (236,8 miliona dolarów i 912 godzin przerw).

Ogółem w zestawieniu uwzględniono 21 państw; łączny czas blokad sieci wyniósł 27 165 godzin. Lista nie obejmuje krajów takich jak Chiny i Korea Północna – badacze polegali bowiem na publicznie dostępnych informacjach oraz udokumentowanych wyłączeniach internetu i mediów społecznościowych.

fot. Pete Linforth – Pixabay


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto