A A A

Kto i kiedy wysłał pierwszy e-mail oraz spam

20 sierpnia 2020, 09:30
Dziś z pożółkłego kalendarza IT spadła kartka, z której dowiemy się kiedy wysłano pierwszą wiadomość e-mail i kiedy pojawił się pierwszy spam.
Kto i kiedy wysłał pierwszy e-mail oraz spam

 

Nie pamięta już nikt

 

Pierwszy e-mail w historii wysłał Raymond Tomlinson. Było to w 1971 roku, gdy w ramach prac nad siecią Arpanet testował program do wysyłania wiadomości między komputerami. Niestety, nikt nie wie jak brzmiała treść wiadomości – po latach nie pamięta(ł) tego nawet sam autor, który zmarł w 2016 roku. Wszystko wskazuje na to, że była to przypadkowa zbitka liter wystukana z klawiatury.

 

Pierwszy spam na świecie...

 

Pierwszy spam reklamowy pojawił się w e-mailach w maju 1978 roku, gdy blisko 400 użytkowników sieci Arpanet dostało jednakowego maila, będącego zachętą do odwiedzenia wystawy zorganizowanej przez jednego z ówczesnych producentów komputerów.

 

...i w Polsce

 

Pierwszy e-mail w Polsce odnotowano natomiast w listopadzie 1990 roku. Gwoli prawdzie historycznej, wysłano go na adres user%chopin.decnet@uxplgw.cern.ch. W tym wypadku również treść niechcianej wiadomości przepadła w mrokach niepamięci.

 

Mail z kosmosu

 

Macitosh Portable

...wysłano 28 sierpnia 1991 roku. Przebywający na pokładzie wahadłowca Altantis, astronauci James Adamson i Shannon Lucid, używając Macintosha Portable, wysłali na Ziemię (a konkretniej do Johnson Space Center w Houston, w Teksasie) mail o następującej treści: “Hello Earth! Greetings from the STS-43 Crew. This is the first AppleLink from space. Having a GREAT time, wish you were here,...send cryo and RCS! Hasta la vista, baby,...we'll be back!”

fot. 123RF/yupiramos, www.computinghistory.org.uk


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto