A A A

Liczba ataków phishingowych na eBaya spada o połowę

26 maja 2011, 12:50
Liczba ataków phishingowych na eBaya spada o połowę

Ilość spamu w ruchu pocztowym w kwietniu zwiększyła się o 1,2 punktu procentowego i wynosiła średnio 80,8%. W drugiej połowie kwietnia średni odsetek niechcianych wiadomości przekroczył 83,6%, co sugeruje, że w następnym miesiącu możemy spodziewać się kolejnego wzrostu ilości spamu.

Wygląda na to, że w kwietniu phisherzy stracili zainteresowanie eBayem – w porównaniu z poprzednim miesiącem ofiarą ataków phishingowych padło prawie dwukrotnie mniej użytkowników tego serwisu. W efekcie, eBay odnotował spadek o 2 pozycje w rankingu 10 organizacji atakowanych najczęściej przez phisherów. W kwietniu niekwestionowanym liderem tego rankingu był PayPal. Jednak intensywność ataków na ten elektroniczny system płatności nieco zmalała – o 6 punktów procentowych w porównaniu z marcem. Facebook i Santander awansowały odpowiednio na 2 i 3 miejsce, mimo że liczby ataków na te organizacje zwiększyły się tylko w niewielkim stopniu w porównaniu z marcem.

Tradycyjnie dla tego okresu spamerzy wykorzystywali do swoich celów Wielkanoc. Tematy związane z tym świętem odznaczały się dużą różnorodnością: od specjalnych ofert dla chcących stracić na wadze po tabletki na zwiększenie potencji. W związku ze zbliżającym się Dniem Matki, który w wielu krajach jest obchodzony na początku maja, w skrzynkach wielu użytkowników pojawiły się reklamy kwiatów i upominków. Z kolei uroczystości ślubnej księcia Williama i Kate Middleton towarzyszył zalew spamu reklamującego pamiątki związane w tym wydarzeniem, głównie podróbki pierścionka zaręczynowego Kate. Na szczęście, prognozy producentów rozwiązań antywirusowych dotyczące wzrostu ilości szkodliwego spamu wykorzystującego “ślub roku” nie sprawdziły się.

W kwietniu w Stanach Zjednoczonych odnotowano pierwszy przypadek osoby, którą spam doprowadził do szaleństwa. 28-letni mieszkaniec Nowego Jorku, Jeremy Clancy, miał do tego stopnia dość spamu otrzymywanego na skrzynkę pocztową oraz konta na portalach pocztowych, że postanowił wytropić swoich dręczycieli. W ciągu tygodnia udało mu się zidentyfikować 23 osoby, które podejrzewał o rozsyłanie niechcianych wiadomości. Następnie zemścił się na nich, przecinając kable internetowe w ich domach. Podczas ósmej wyprawy został schwytany przez policję. Później okazało się, że Clancy cierpi na zaburzenia psychiczne.

Źródło: Kaspersky Lab


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto