A A A

MEGA - uwaga na niebezpieczne rozszerzenie dla Google Chrome

13 września 2018, 10:05
Rozszerzenie MEGA dla przeglądarki Google Chrome zostało w pewnym momencie podmienione na trojana w Google Web Store - ostrzegają eksperci z firmy ESET.
MEGA - uwaga na niebezpieczne rozszerzenie dla Google Chrome

Popularne rozszerzenie MEGA służy do przesyłania plików w prosty sposób do chmury. Na początku września badacze bezpieczeństwa zaalarmowali, że wersja 3.39.4 została podmieniona na fałszywy plik. Złośliwy dodatek zainstalowany w przeglądarce monitorował wszelkie strony, które używały formularza do logowania. Bankowość, skrzynki pocztowe, serwisy zakupowe, portfele z kryptowalutami - dane logującego się użytkownika z tych i innych serwisów były przesyłane do ukraińskiego serwera: www.megaopac.host.

Włamanie na konto dystrybutora

4 września nieznany sprawca włamał się na oficjalne konto firmy MEGA w Google Web Store i przesłał złośliwy plik z wersją 3.39.4. W trakcie instalacji lub automatycznej aktualizacji, złośliwe oprogramowanie prosiło o dostęp do wszystkich danych wprowadzanych przez użytkownika na stronach WWW, w tym loginów i haseł. Jeśli użytkownik wyraził zgodę na dodatkowe uprawnienia rozszerzenia, cyberprzestępcy uzyskiwali dane wystarczające do okradzenia go z tożsamości, pieniędzy i innych wirtualnych dóbr.

Od wykrycia trojana na koncie MEGA do usunięcia go minęło zaledwie 5 godzin. Tych kilka godzin mogło jednak wystarczyć cyberprzestępcom do kradzieży wrażliwych danych. Osoby, które w dniu pojawienia się rozszerzenia zainstalowały ten dodatek w swojej przeglądarce lub zaakceptowały prośbę o dodatkowe akcje, mogły paść ofiarą cyberprzestępców.

- Oficjalne aplikacje nigdy nie wymagają pozwoleń dostępu do wrażliwych danych użytkowników. Ignorowanie komunikatów wyświetlanych przez aplikacje może natomiast prowadzić do nieszczęścia. Użytkownicy zainfekowanej wersji powinni natychmiast ją usunąć i skorzystać z wersji 3.39.5, wolnej od zagrożeń - radzi Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET.

Jak dodaje ekspert, każdy kto instalował u siebie wspomnianą aplikację, a korzysta z jednego hasła w kilku serwisach powinien natychmiast zmienić takie hasła.

- Do domu, auta czy skrzynki pocztowej - wszędzie używamy różnych kluczy. Jeśli jeden klucz pasowałby do wszystkich tych zamków i dostał się w niepowołane ręce, narazilibyśmy się na ogromne straty. Nie wiedząc, że ktoś ma dostęp do naszej skrzynki pocztowej, nie jesteśmy świadomi, że ktoś „podsłuchuje" naszą korespondencję - na przykład biznesową. Tak samo jest z hasłami do serwisów internetowych - przestrzega Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń ESET. - Zawsze korzystajmy z maksymalnych zabezpieczeń naszych kont i pamiętajmy o stosowaniu różnych danych dostępowych. Tam, gdzie to możliwe, warto korzystać z tzw. podwójnej autentykacji, czyli mechanizmu, w którym dostęp potwierdza się za pomocą np. hasła wysyłanego na telefon komórkowy - tłumaczy Sadkowski.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto