A A A

Matka wszystkich prezentacji

4 listopada 2021, 09:00
Tym razem na kartce kalendarza widnieje data 8 grudnia 1968 roku.
Matka wszystkich prezentacji

Spojrzenie w przyszłość

Tak właśnie – „The Mother of All Demos" – nazwano później 90-minutowy pokaz, który odbył się w San Francisco. Kierowany przez Douga Engelbarta zespół programistów zaprezentował po raz pierwszy rozmaite innowacje, które miały całkowicie odmienić sposób, w jaki były później wykorzystywane komputery.

Rzecz miała miejsce 8 grudnia 1968 roku, a pokazano m.in. mysz komputerową, za pomocą której dało się sterować komputerem z graficznym interfejsem użytkownika (kolejna nowość!), przetwarzanie tekstu w czasie rzeczywistym, współdzielenie dokumentów, telekonferencję, pocztę elektroniczną, hipertekst, ukochaną przez studentów i uczniów funkcję „kopiuj-wklej"...

Już następnego dnia w gazecie „San Francisco Chronicle" pojawił się entuzjastyczny artykuł „Fantastyczny świat komputera przyszłości". Oczywiście, musiało upłynąć dobrych kilka lat, zanim zaprezentowane idee zostały zamienionee w konkrety. Ale np. już w 1973 roku powstał (opracowany zresztą przez dawnych współpracowników Douga Engelbarta) komputer osobisty Xerox Alto, mający graficzny interfejs użytkownika, obsługiwany za pomocą trójprzyciskowej myszy, oferujący mechanizm WYSIWYG i potrafiący pracować w sieci. To z niego „zrzynali" później na potęgę i Jobs, i Gates.

Doug Engelbart dożył roku 2013, więc mógł zobaczyć jak wszystko, co pokazał cztery i pół dekady wcześniej zostało nie tylko zrealizowane, ale i całkowicie odarte z otoczki „niezwykłości". Stało się po prostu częścią naszego codziennego życia.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto