A A A

Media społecznościowe mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się tików

16 listopada 2021, 09:00
Naukowcy biją na alarm – do szpitali zgłasza się coraz więcej użytkowników Tik-Toka z zespołem Tourette'a.
Media społecznościowe mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się tików

Choroba socjogenna w mediach społecznościowych

Jak donosi „The Wall Street Journal", od marca 2020 r. lekarze w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii zaobserwowali dramatyczny wzrost liczby młodych pacjentów szukających pomocy w leczeniu tików. Szpital Dziecięcy w Teksasie zgłosił ok. 60 takich przypadków, podczas gdy przed pandemią odnotowano ich zaledwie dwa.

Większość z młodych osób mających tiki przyznała, że oglądała treści influenserów TikToka cierpiących na zespół Tourette'a, którzy filmują samych siebie mimowolnie przeklinających, bijących się, klaszczących itp. Nagrania z oznaczeniem #tourettes obejrzano ponad pięć miliardów razy.

Jak twierdzi Caroline Olvera z Rush University Medical Center w Chicago, tiki są wyjątkowym schorzeniem neurologicznym, ponieważ są łatwo wywoływane na skutek sugestii. Po przestudiowaniu ponad 3000 filmów TikTok wyprodukowanych przez osoby utrzymujące, że mają zespół Tourette'a, naukowcy stwierdzili, że 19 z 28 najpopularniejszych wpływowych osób cierpiących na tę chorobę zgłosiło pojawienie się nowych tików na skutek oglądania filmów innych twórców. Ich zdaniem mamy do czynienia z masową chorobą socjogenną, która polega na spontanicznym rozprzestrzenianiu się zachowań i emocji w grupie.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto