A A A

Miliardy na produkcję i badania

9 czerwca 2021, 10:00
USA przeznaczą ponad 50 mld dolarów na podtrzymanie produkcji chipów oraz kilka razy więcej na R&D.
Miliardy na produkcję i badania

Wojny z Chinami ciąg dalszy

Amerykański senat uchwalił ustawę o innowacyjności i konkurencyjności (Innovation and Competition Act of 2021), która ma zapewnić utrzymanie przez USA pozycji technologicznego potentata i sprostać coraz silniejszej pod względem naukowym i gospodarczym Chińskiej Republice Ludowej.

 

Dwa filary

Sama ustawa przewiduje uruchomienie programu finansowego, który będzie stymulował rozwój branży nowoczesnych technologii oraz zabezpieczy łańcuch dostaw podzespołów elektronicznych dla kluczowych sektorów gospodarki, a także instytucji państwowych.

W ustawie zapisano dwie duże pozycje: 52 miliardy dolarów na wspomaganie przemysłu półprzewodnikowego i 195 miliardów dolarów na badania i rozwój (R&D).

W przypadku półprzewodników pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie produkcji podzespołów niezbędnych do działania przemysłu samochodowego, wykorzystywanych przez użytkowników i instytucje sektora militarnego oraz potrzebnych „innym krytycznym branżom".

Wydatki na badania i rozwój obejmują środki na pracę związane ze sztuczną inteligencją, systemami telekomunikacyjnymi, działalność agenci NASA oraz promowanie modelu edukacji ukierunkowanego na nauki ścisłe i inżynieryjne (zgodne z modelem STEM).

Osobną pulę środków przeznaczono na badania nad sieciami 5G. Ustawodawcy jasno dali do zrozumienia, że chodzi o zrównoważenie dominującej pozycji koncernu Huawei na tym polu.

Ustawa została przyjęta stosunkiem głosów 68:32,

fot. Pete Linforth – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto