A A A

Mozilla Firefox - specjalna wersja dla niewidomych

15 maja 2014, 14:30
Firefox posiadafunkcjonalności, które sprawiają, że przeglądarka internetowa i zawartość Sieci są dostępne dla wszystkich użytkowników - także tych, którzy mają problemy ze wzrokiem.
Mozilla Firefox - specjalna wersja dla niewidomych

15 maja 2014 odbywa się Global Accessibility Awareness Day (Światowy Dzień Świadomości Dostępności). Wydarzenie skierowane jest do użytkowników, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu ze względu na poważne wady wzroku lub inny rodzaj niepełnosprawności. Ułatwienie dostępu do technologii niepełnosprawnym użytkownikom jest niezwykle ważne dla Mozilli. Do działań w tym obszarze został powołany specjalny zespół nazwany A11y.

Mozilla uważa, że Internet powinien być dostępny dla każdego i wszędzie, gdzie tylko jest możliwość podłączenia sieci. Właśnie dlatego powstał zespół A11y. Zwrot A11y to także szeroko rozpoznawalny kod numeryczny, który odnosi się do interakcji człowieka z komputerem. W szczególności dotyczy dostępności do Sieci wśród osób niepełnosprawnych.

Do zespołu A11y w Mozilli należą setki wolontariuszy, pasjonatów, którzy mają szczególne potrzeby, jeśli chodzi o korzystanie z Sieci i rozwijanie jej. Niektórzy członkowie zespołu mają wady wzroku różnego stopnia, niektórzy są całkowicie niewidomi, inni cierpią z powodu upośledzenia mechanicznego - sprawia to, że codzienne korzystanie z Internetu może być dużym wyzwaniem. Członkowie zespołu Firefox A11y w Mozilli pracują nad poprawieniem dostępności w ramach całego ekosystemu sieciowego - wpływając na standardy W3C, pracując nad wdrożeniami w przeglądarce oraz rozwijając pomocnicze technologie.

Firefox i dostępność

Firefox posiada wiele funkcjonalności, które sprawiają, że przeglądarka internetowa i zawartość Sieci są dostępne dla wszystkich użytkowników, uwzględniając osoby z problemami ze wzrokiem, niewidomych oraz z ograniczonymi możliwościami korzystania z klawiatury lub myszy.

The Access Firefox Project (Projekt ułatwiania dostępu Firefox) to dedykowany portal internetowy, na którym znajdują się narzędzia i zasoby dla osób niepełnosprawnych (głównie z niepełnosprawnością wzrokową).

Najnowszą wersję przeglądarki Firefox można pobrać tutaj


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
17 maja 2014, 10:23
Dobrze chociaż, że porzucili wprowadzenie reklam w nowej karcie (szczegóły - tutaj [http://www.instalki.pl/aktualnosci/software/14354-reklamy-na-nowej-karcie-firefoksa.html]) ;).
ptrick
ptrick
15 maja 2014, 18:17
Dokładnie. Wielu niepełnosprawnych normalnie funkcjonuje, porusza się po świecie i próbują robić wszystko by jak najmniej było widać to, że są chorzy.
avatar
Emiel
15 maja 2014, 16:31
~Anonim napisał(a): Wręcz zaryzykował bym stwierdzenie, że Internet to główne (jak nie jedyne) okno na świat dla ludzi chorych (niepełnosprawnych):oczy:. Nie uogólniaj to, że dla Ciebie jest jedyne nie znaczy, ze dla wszystkich.
avatar
~Anonim
15 maja 2014, 16:20
Witam! W sumie to dobrze, że powstają takie technologiczne innowacje. W końcu - ludzie chorzy też mają prawo korzystać z Internetu. Wręcz zaryzykował bym stwierdzenie, że Internet to główne (jak nie jedyne) okno na świat dla ludzi chorych (niepełnosprawnych):oczy:.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto