A A A

NVIDIA przedstawia dwuprocesorową kartę GeForce GTX 690

2 maja 2012, 08:24
NVIDIA przedstawia dwuprocesorową kartę GeForce GTX 690

Firma NVIDIA zaprezentowała najszybszą kartę graficzną na świecie, czyli GeForce GTX 690. Karta została wyposażona w dwa procesory graficzne GeForce oparte na architekturze Kepler.

Tę wiadomość ogłosił prezes i współzałożyciel firmy NVIDIA, Jen-Hsun Huang, w trakcie mowy wprowadzającej na imprezie NVIDIA Game Festival w Szanghaju, gdzie zebrało się ponad 6000 graczy z całych Chin.

Zewnętrzna obudowa karty została wykonana z trójwartościowego aluminium pokrytego chromem, natomiast obudowa wentylatora ze stopu magnezowego formowanego w procesie tiksotropii. Jak zapewnia producent, dzięki temu zabiegowi osiągnięto wyjątkowe parametry odprowadzania ciepła i tłumienia wibracji.

Dziesięciofazowy, wzmocniony układ zasilania zainstalowany na dziesięciowarstwowej miedzianej płytce drukowanej zapewnia wysoką wydajność zasilania, niskie wydzielanie ciepła i zmniejszoną oporność. Układ chłodzenia karty składa się z dwóch komór parowych, niklowanych żeber i centralnie zamontowanego wentylatora z zoptymalizowanymi łopatkami, które ułatwiają przepływ powietrza i zapewniają wyjątkową wydajność chłodzenia.

Sama karta GTX 690 została zaprojektowana z wykorzystaniem procesorów graficznych GeForce w 28-nanometrowej architekturze Kepler oraz została wyposażona w 3072 rdzeni NVIDIA CUDA. Osiągi układu GTX 690 są prawie dwukrotnie wyższe od najszybszego jednoukładowego procesora graficznego, czyli GTX 680. Ilość energii pobieranej przez kartę GTX 690 oraz poziom hałasu są jednak mniejsze od tych, jakimi cechują się komputery wyposażone w dwie karty GTX 6802 pracujące w konfiguracji NVIDIA SLI.

- Gracze pokochają moc, jaką daje im GTX 690, gdy uruchomią ulubione gry w pełnych detalach na wielu monitorach i wysokiej rozdzielczości. Ich znajomi natychmiast odkryją, jaki potwór drzemie w komputerze szczęśliwego posiadacza tej karty, ponieważ jej nietuzinkowy wygląd przyciąga wzrok - powiedział Brian Kelleher, starszy wiceprezes ds. projektowania procesorów graficznych w firmie NVIDIA.

Karty z układem NVIDIA GeForce GTX 690 będą dostępne w ograniczonych ilościach od 3 maja 2012 r. Większa dostępność tego modelu nastąpi od 7 maja 2012 r. i będzie on oferowany przez wszystkich partnerów NVIDIA. Sugerowana cena detaliczna wyniesie 4999 złotych.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto