A A A

Na Facebooku można kupić fałszywe certyfikaty szczepień

22 grudnia 2021, 15:00
Przestępcy oferują w mediach społecznościowych podrobione zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw COVID-19.
Na Facebooku można kupić fałszywe certyfikaty szczepień

Ominąć restrykcje bez ukłucia

W serwisie Facebook można napotkać oferty sprzedaży sfałszowanych certyfikatów szczepień przeciw COVID-19. W wielu krajach wprowadzono zakaz korzystania z niektórych usług i miejsc przez osoby niezaszczepione. W niektórych przypadkach po powrocie z zagranicy trzeba poddać się kwarantannie, o ile nie zostało się zaszczepionym. Podrobione certyfikaty mają pomóc ominąć te restrykcje.

Facebook twierdzi, że w przypadku odkrycia zachęty do zakupu nieautentycznych zaświadczeń administratorzy serwisu usuwają ofertę.

Jonathan Benton, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Intelligent Sanctuary mówi: „Znaleźliśmy paszporty, certyfikaty, karty szczepionek, a nawet możliwość wyboru szczepionki, którą należy zapisać na karcie". Benton twierdzi, że w serwisach społecznościowych można napotkać oferty sprzedaży autentycznych dokumentów, które zostały wypełnione nieprawdziwymi danymi, a także karty w pełni sfałszowane. Sprzedawcy certyfikatów twierdzą, że są w stanie dostarczyć dokumenty z wielu krajów, w tym z USA i UE.

W Wielkiej Brytanii za posługiwanie się fałszywym dokumentem potwierdzającym zaszczepienie się przeciw COVID-19 grozi grzywna w wysokości 10 tys. funtów.

fot. mohamed_hassan – Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto