A A A

Niebezpieczny trojan dla Mac OS X

24 września 2015, 12:00
Niedawno Doctor Web publikował informacje na temat trojanów instalujących oprogramowanie reklamowe na komputerach z systemem Windows. Jednak w kręgu zainteresowania cyberprzestępców pozostają również i inne systemy operacyjne, w tym Mac OS X.
Niebezpieczny trojan dla Mac OS X

Ostatnio analitycy bezpieczeństwa Doctor Web przebadali próbkę adware dla Mac OS X nazwaną Adware.Mac.WeDownload.1.

Próbka Adware.Mac.WeDownload.1 przebadana w laboratorium antywirusowym Doctor Web, ukrywa się pod pakietem dystrybucyjnym Adobe Flash Player'a zawierającego następujący podpis cyfrowy: "Developer ID Application: Simon Max (GW6F4C87KX)". Ten downloader jest dystrybuowany poprzez program partnerski zorientowany na generowanie dochodów za pobieranie plików.

Uruchomiony Adware.Mac.WeDownload.1 zachęca użytkownika do udzielenia mu uprawnień administratora i wysyła kolejne żądania do trzech serwerów kontrolno-zarządzających, których adresy są zapisane w jego kodzie, aby uzyskać dane dla głównego okna aplikacji. Jeśli żaden z serwerów nie odpowie na wysłane żądanie, downloader zakończy swoją aktywność. Jeśli Adware.Mac.WeDownload.1 uzyska odpowiedź, wysyła do serwera kontrolno-zarządzającego żądanie POST zawierające dane konfiguracyjne downloadera w formacie JSON (JavaScript Object Notation). Jako odpowiedź, program otrzymuje stronę HTML z zawartością głównego okna. Downloader dodaje bieżący znacznik czasu i podpis cyfrowy, wygenerowany na podstawie specjalnego algorytmu, do wszystkich przyszłych żądań GET i POST.

Gdy stosowne żądanie zostanie wysłane, Adware.Mac.WeDownload.1 otrzymuje listę aplikacji, które będą przedstawione użytkownikowi z prośbą o instalację. Lista zawiera nie tylko niechciane programy, ale również złośliwe oprogramowanie, włączając Program.Unwanted.MacKeeper, Mac.Trojan.Crossrider, Mac.Trojan.Genieo, Mac.BackDoor.OpinionSpy, różne trojany należące do rodziny Trojan.Conduit i kilka innych niebezpiecznych aplikacji.

Całkowita liczba i rodzaje programów zależą od lokalizacji geograficznej ofiary. Jeśli lista aplikacji jest pusta, użytkownik nie otrzyma propozycji instalacji żadnych programów, oprócz tych, które sam oryginalnie wybrał do instalacji.

Analitycy bezpieczeństwa Doctor Web przypominają użytkownikom komputerów Apple o zachowaniu ostrożności i o pobieraniu aplikacji tylko z pewnych źródeł. Sygnatura Adware.Mac.WeDownload.1 została dodana do baz wirusów Dr.Web dla Mac OS X, dzięki czemu ten downloader nie stanowi zagrożenia dla użytkowników Dr.Web.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
24 września 2015, 14:28
Dla uspokojenia warto dodać, że użytkownicy systemów innych niż Windows nie są przywykli do ściągania i instalowania oprogramowania ze stron www. Oprogramowanie instaluje się przez różne centra oprogramowania (Mac OS, Linux), a tam ryzyko dostania trojana jest bardzo małe. :)
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto