A A A

Nowy producent pamięci DRAM

24 września 2019, 13:40
W Chinach pojawił się nowy producent pamięci DRAM. Czy to szansa na rozwiązanie sporów handlowych Japonii z Koreą oraz Chin z USA?
Nowy producent pamięci DRAM

„China Securities Journal" poinformował w poniedziałek (23.09), że koncern Changxin Memory rozpoczął masową produkcję własnych dynamicznych pamięci RAM (DRAM). To pierwsze przedsiębiorstwo z Chin oferujące tego typu produkt. Decyzja ta może się też okazać ważnym punktem zwrotnym w konflikcie handlowym między Japonią i Koreą Południową. Największym globalnym producentem pamięci DRAM - z udziałem 42,7% w całkowitej produkcji - jest koreański Samsung, a 29,9% zapotrzebowania pokrywa amerykański Micron.

Pojawienie się nowego konkurenta to szansa na spadek cen, a zarazem dodatkowy impuls dla dominujących na tym rynku firm. Globalna produkcja pamięci DRAM warta jest obecnie 100 miliardów dolarów w skali roku. Na razie Changxin Memory przeznaczył na badania i samą produkcję ponad 2,5 miliarda dolarów. Firma będzie jednak potrzebowała jeszcze trochę czasu na dogonienie konkurencji. Choć określa swoją pamięć DRAM jako „klasę 10-nm", to w rzeczywistości wykonano ją w procesie technologicznym 18 nm. Konkurencja natomiast oferuje produkty w litografii 12-16 nm.

Początkowo Changxin Memory planuje sprzedawać około 120 tysięcy kości miesięcznie i chce je dostarczyć do końca roku.

Sprawa ma też drugie dno. Zainteresowanie Changxin Memory produkcją DRAM-u wynika także z blokowania chińskim firmom dostępu do amerykańskich technologii. Istnienie lokalnego producenta tego komponentu umożliwi działanie miejscowym firmom niezależnie od decyzji amerykańskiej administracji.

fot. CXMT


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto