A A A

Oto nowe oznaczenia kabli HDMI

30 grudnia 2010, 09:41
Oto nowe oznaczenia kabli HDMI

Nowe oznaczenia kabli HDMI, które rok temu zapowiedziała organizacja HDMI Working Group, stały się obowiązujące zarówno dla standardu HDMI 1.3, jak też HDMI 1.4.

Nazwy obu dotychczasowych standardów nie mogą być już jedyną formą oznaczeń na kablach, opakowaniach lub w materiałach marketingowych. Producenci okablowania powinni teraz używać oznaczeń takich, jak: Standard HDMI Cable, High Speed HDMI Cable, Standard HDMI Cable with Ethernet oraz High Speed HDMI Cable with Ethernet.

Do 1 stycznia 2012 roku obowiązuje jednak wariant przejściowy. Polega on na tym, że producenci kabli mogą podawać numer wersji HDMI - na przykład 1.4 - ale koniecznie z dodatkowym opisem informującym o obsłudze kanału Ethernet (HDMI Ethernet Channel) oraz zwrotnego kanału audio (Audio Return Channel). Od 1 stycznia 2012 roku oznaczenia opisowe będą już jedynymi możliwymi, zaś oznakowania typu 1.3 lub 1.4 zupełnie znikną z półek sklepowych. Dzięki temu nawet mało zorientowani użytkownicy będą intuicyjnie pojmowali różnice pomiędzy poszczególnymi typami kabli HDMI. Wcześniej było to niezwykle trudne i irytujące nawet dla specjalistów.

- W ten sposób użytkownicy otrzymują klarowny podział na kable standardowe oraz takie o dużej szybkości transmisji, a jednocześnie jasną informację o współpracy (bądź nie) produktu z technologią Ethernet lub zwrotnym kanałem audio - mówi Przemysław Stasiak, Trener Sprzedaży Hama Polska, jednego z największych producentów okablowania w Europie.

Kable "with Ethernet" umożliwiają obsługę - poprzez HDMI - aplikacji opartych na protokole IP. Zapewniają przy tym transfer danych audio i wideo w trybie HD za pośrednictwem jednego kabla. Lepsze wersje umożliwiają dwukierunkową komunikację typu High Speed. Kable oznaczone jako "Standard" przesyłają sygnał 720p lub 1080i, zapewniają przesył danych z prędkością 2.25 Gbit/sek. i działają zgodnie z częstotliwością 74.25 MHz. W przypadku produktów "High Speed" powyższe wartości muszą wynosić (odpowiednio): min. 1080p, 340 MHz i 10.2 Gbit/sek. Dotyczy to zarówno kabli zwykłych, jak też ethernetowych. Nowe kable zgodne z dotychczasowym standardem 1.4 (teraz "High Speed") mogą zapewniać maksymalną rozdzielczość przesyłanego obrazu nawet do 4096x2160 pikseli bez przeplotu (rozdzielczość Quad HD 2160p). Wspierają przy tym rozwiązania 3D (do 1080p).

Specjaliści Hama zwracają użytkownikom uwagę także na dodatkowe, nowe typy konektorów. W przypadku dotychczasowego standardu 1.4 (teraz "High Speed") pojawiły się dwa rozwiązania: D oraz E. Typ D to wtyk Micro HDMI dla urządzeń przenośnych, jak na przykład telefony komórkowe. Z kolei Typ E przeznaczony jest do samochodowego systemu połączeń (Automotive Connection System) dla przesyłania wideo HD w samochodzie. To odpowiedź na rosnącą liczbę przenośnych urządzeń audio-wideo, które emitują obraz z rozdzielczości HD lub Full HD (w przyszłości Quad HD).

- Warto uświadomić użytkowników sprzętu, że powinni zwrócić uwagę na to, czy gniazda zastosowane w posiadanych przez nich urządzeniach są zgodne z nowymi wersjami HDMI. Rzecz w tym, że nawet kabel HDMI High Speed nie sprawi, że telewizor starszego typu będzie w optymalny sposób współpracował z odtwarzaczem Blue-Ray 3D - dodaje Przemysław Stasiak.

W ofercie Hama Polska pojawiły się już nowe kable zgodne ze standardem High Speed HDMI Cable (dawniej HDMI 1.4). Seria produktów "3 stars" wzbogaciła się o 1,5-metrowy oraz 3-metrowy model, zaś rodzina "5 stars" powiększyła się o 1,5-metrowy kabel. Z kolei do grupy kabli "Home Entertainment" weszła nowa, 1,5-metrowa konstrukcja Metal. Dzięki kompatybilności z dotychczasowym standardem 1.4 (teraz "High Speed") nowe produkty Hama pozwalają na przesyłanie dźwięku w obie strony (tryb "upstream"), a więc także z telewizora do odbiornika audio/wideo lub zestawu kina domowego. Sugerowane ceny detaliczne nowych kabli HDMI niemieckiej marki wynoszą od 89,90 do 169 złotych.

Źródło: stock.xchng / effennel


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto