A A A

PCI-SIG zapowiada standard PCI Express 6.0

17 października 2019, 15:30
Choć nie wszyscy producenci zdążyli już "przesiąść" się na standard PCI Express 4.0, firma PCI-SIG pracuje już nad nad kolejnymi wersjami standardu.
PCI-SIG zapowiada standard PCI Express 6.0

PCI Express to połączenie pozwalające na przesyłanie danych z dużą prędkością, wykorzystywane do łączenia kart rozszerzeń (np. GPU) z płytą główną. Najpopularniejszy obecnie standard PCIe 4.0 jest obsługiwany na razie wyłącznie przez nowe Ryzeny, a na odpowiedź Intela w tej kwestii musimy poczekać jeszcze parę miesięcy.

Nie przeszkadza to jednak twórcom standardu z organizacji PCI-SIG tworzyć kolejne jego wersje. Dopiero parę tygodni temu skończyły się prace nad standardem 5.0, a organizacja już poinformowała o możliwościach szóstej generacji PCI Express. Nie oznacza to jednak, że nowa wersja zadebiutuje już w najbliższym czasie – PC-SIG rozwija standard PCI w trybie ciągłym i niejako "na zapas", by dać producentom sprzętu czas na jego praktyczne zastosowanie.

Projekt szóstej edycji PCI Expressu ma być skończony w 2021 roku. To oznacza, że pierwsze urządzenia bazujące na tym rozwiązaniu zobaczymy w 2022 roku. Wiadomo już jednak, jakich dokładnie prędkości transmisji możemy się spodziewać. Planowane jest podwojenie transferu względem 5 generacji – Slot PCIe 6.0 x16 będzie mógł osiągnąć prędkość rzędu 256 GB/s. Gigatransfer wyniesie natomiast 64 GT/s. Taktowanie ustalono na poziomie 64 GHz.

Wszystkie te parametry będą możliwe dzięki nowej technologii enkodowania PAM4, która w odróżnieniu od klasycznego NRZ korzysta z czterech poziomów sygnału  – dlatego zapisywane informacje są krótsze. Poprzednia technologia wykorzystywana jest od czasu premiery standardu 3.0 i taki krok jest konieczny, by wciąż zwiększać możliwości sprzętu.

fot. PCI-SIG

 

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto