A A A

Pamięci holograficzne

10 października 2008, 18:58
Pamięci holograficzne

Firma InPhase zapowiada, że już w przyszłym roku wprowadzi na rynek pierwsze dyski i urządzenia, w których zostaną zastosowane pamięci holograficzne. Nieco później, w 2012 r. w sklepach powinny się pojawić urządzenia i dyski holograficzne firmy GE Global, które będą znacznie tańsze. Na różnicę w cenie decydujący wpływ będzie miała wykorzystana procesie produkcyjnym technologia.

InPhase opracowało sposób zapisywania na dysku danych za pomocą ogromnej liczby trójwymiarowych obszarów o rozmiarach 1x0,8 milimetra. Każdy z nich zawiera 1,4 miliona bitów, a na dysku zmieści się 1,7 miliona takich obszarów, które mogą również się ze sobą krzyżować – dlatego na dysku może się ich zmieścić  aż tak dużo. Aby te wszystkie dane pochodzące z tak licznej liczby różnych stron nie kłóciły się ze sobą, dodatkowo muszą one zostać ustawione pod różnym kątem w stosunku do powierzchni dysku, co pociąga za sobą potrzebę wdrożenia skomplikowanych systemów zapisująco-odczytujących, działających pod różnym kątem.

Urządzenia wykorzystujące technologię opartą na pamięciach holograficznych cechuje łatwa archiwizacja danych. Mogą one też zostać wykorzystane w obrazowaniu medycznym czy produkcji filmów.

Specjalistyczne urządzenia firmy InPhase do odczytu i zapisu danych, przeznaczone dla dużych odbiorców, będą dosyć drogie – mają zostać wycenione na 18 tys. dolarów, ale do klientów indywidualnych już na samym początku wprowadzania do sprzedaży produktów opartych na nowej technologii zostanie skierowana tańsza oferta – dysk o pojemności 300 gigabajtów, który będzie kosztował 180 USD. InPhase zapowiada również, że w drugiej połowie 2012 roku na rynek trafią też dyski o pojemności 800 GB i 1,6 TB.

Również specjaliści z GE Global Research zapewniają, że trwają zaawansowane prace nad pamięciami holograficznymi i już w 2012 roku do sklepów powinny trafić tanie urządzenia i dyski holograficzne kompatybilne z technologiami DVD i CD. GE, podobnie jak InPhase początkowo również zamierza wprowadzić na rynek 300-gigabajtowe dyski, z czasem zwiększając pojemność oferowanych produktów.

Technologia wykorzystywana przez tę firmę przypomina zapis stosowany w znanych nam już nośnikach optycznych. Dane są tu zapisywane w hologramach o wymiarach 0,3x5 mikrometrów, z których każdy zawiera tylko 1 bit informacji. Są one ułożone w warstwach (których docelowo ma być około 100), a każdy z hologramów jest wyraźnie oddzielony od innych. Nośniki GE będą wykonane z poliwęglanów przy wykorzystaniu technik podobnych do tych, jakimi obecnie produkuje się CD czy DVD.

Technologia wykorzystana przez GE ma być znacznie tańsza, a co za tym idzie – według zapewnień producenta – również urządzenia, w których zostanie wykorzystana, mają być tańsze. Na razie jednak, z uwagi na odległy termin realizacji (2012 r.) szczegółowe ceny nie zostały podane.

Źródło: Technology Review, InPhase Technologies


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto