A A A

Pierwsza współczesna karta perforowana

30 grudnia 2021, 09:00
Wspominamy 8 stycznia 1889 roku.
Pierwsza współczesna karta perforowana

Tego właśnie dnia zaledwie 29-letni Herman Hollerith otrzymał patent na Hollerith Tabulating Machine – analogową maszyna licząco-analityczną, wykorzystaną później do analizowania danych zebranych w czasie spisu ludności USA z 1890. Zastosowano w niej karty perforowane, na których w odpowiednich miejscach wycinano otwory reprezentujące informacje ze spisu ludności. Odczyt danych zautomatyzowano za pomocą w sumie nieskomplikowanego urządzenia mechaniczno-elektrycznego.

W efekcie udało się prztworzyć informacje w zaledwie 1/3 czasu zużytego na analizy przy spisie z roku 1880 (pomimo znacznie większej ilości danych niż zebrana 10 lat wcześniej). W grudniu 1896 r. Hollerith założył własną firmę Tabulating Machine Company (TMC). W roku 1924 TMC, łącząc się z kilkoma innymi przedsiębiorstwami, dała początek korporacji IBM.

fot. Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto