A A A

Podatek dla YouTuberów

29 stycznia 2022, 11:30
Twórcy prowadzący kanały w serwisie YouTube zapłacą podatek od przychodów.
Podatek dla YouTuberów

Zgłoś i płać


Rząd nałożył 1,5-procentowy podatek na wszystkich twórców odnoszących przychody z publikowania materiałów wideo na platformie YouTube. Wpływy do budżetu zasilą działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF). Podatek został wdrożony na mocy ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o kinematografii (Dz. U. z 2021 r., poz. 1676).

Do tej pory twórcy publikujący swoje materiały na YouTubie byli przekonani, że obowiązek zapłaty podatku dotyczy tylko samych platform udostępniania treści, jednak z informacji opublikowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wynika, że obejmuje on również „podmioty dostarczające audiowizualne usługi medialne na żądanie – zgodnie z art. 47ca ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji" – przy „wykorzystaniu platform udostępniania wideo, takich jak np. tzw. kanały oferowane na platformie YouTube". Obowiązek płacenia podatku ma więc każdy twórca, który odnosi przychody z publikowania materiałów filmowych na YouTube'ie.

Do 1 lutego 2022 r. twórcy, którzy prowadzili swoją działalność 1 listopada 2021 roku (czyli wtedy, kiedy weszła w życie nowa ustawa), mają obowiązek zgłoszenia swoich usług do KRRiT.

Fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto