A A A

Polski rynek elektroniki użytkowej w fazie wzrostu

4 listopada 2010, 09:12
Polski rynek elektroniki użytkowej w fazie wzrostu

Polski rynek elektroniki użytkowej osiągnie w 2010 roku wartość 6,3 mld USD - prognozują analitycy CompaniesandMarkets.com (za: evertiq.pl).

W ciągu kolejnych 4 lat, roczny wzrost tego segmentu naszej gospodarki ma wynosić 4,1% (do wartości 7,8 mld USD w 2014 roku). Brytyjscy analitycy zaliczają do elektroniki użytkowej: sprzęt komputerowy, produkty audio-video, gry oraz telefony komórkowe.

- Optymizm analityków jest jak najbardziej uzasadniony, ale do połowy tego roku dostawcy elektroniki wcale nie byli tego tacy pewni. Pierwsze sześć miesięcy raczej nie napawało optymizmem. Natomiast początek drugiego półrocza zaskoczył wyjątkowo pozytywnie, między innymi znacznym wzrostem popytu na akcesoria komputerowe - mówi Małgorzata Deckinger, Prezes Zarządu Hama Polska, niemieckiego producenta i dystrybutora akcesoriów elektronicznych.

Przykładowo, w sierpniu br. Hama zanotowała 30% wzrost sprzedaży słuchawek w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Większą niż rok temu popularnością cieszyły się w tym czasie także torby do notebooków, jak również akcesoria do konsoli i telefonów iPhone. Z kolei we wrześniu uzyskane wzrosty sprzedaży wyniosły między innymi: 161% dla akcesoriów do konsol, 70% (torby do laptopów) i 26% (akcesoria elektroniczne ogółem).

Zarząd polskiego oddziału niemieckiego producenta przewiduje, że polski rynek IT w 2010 roku zanotuje nawet 7-procentowy wzrost w porównaniu do danych z 2009 r. Ostatni kwartał tego roku ma być o około 10% lepszy od poprzednika.

Podobnego zdania są analitycy CompaniesandMarkets.com, którzy zakładają, że do 2014 roku wartość polskiego rynku komputerów będzie wzrastała o 7,7%. Znacznie mniej optymistyczni są specjaliści IDC Polska. Według nich polski rynek IT osiągnie w tym roku co najwyżej około 3% wzrostu, przy czym przedstawiciele firmy analitycznej podkreślają, że wiele zależy od IV kwartału br. Ostatnie trzy miesiące roku w dużej mierze zadecydują o ewentualnej korekcie w dół lub - co bardziej prawdopodobne - w górę. W tym kontekście warto podkreślić, że w drugim kwartale 2010 roku Polacy kupili o 30% komputerów więcej niż rok wcześniej. Dostawcy liczą, że trend ten utrzyma się, a nawet wzmocni w kolejnych miesiącach.

Wolniej ma rozwijać się natomiast polski segment audio-video, który - według prognoz CompaniesandMarkets.com - ma rosnąć w tempie 2,6% rocznie (do 2014 roku). Również sprzedaż telefonów komórkowych - ze względu na duże nasycenie - nie powinna zaskakiwać szczególnie wysoką dynamiką popytu. Wzrost tego segmentu rynku elektroniki użytkowej ma oscylować wokół 3,3%. Sytuacja na polskim rynku elektroniki użytkowej ma być lepsza niż na świecie, gdzie - zdaniem analityków iSupply - ten segment ma wzrosnąć zaledwie o 1,6%. Szczególnym popytem mają cieszyć się telewizory LCD, zaś spadków powinni spodziewać się sprzedawcy telewizorów plazmowych.

Foto: stock.xchng / iamwahid


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto